UNICEF apeluje o 1,6 mld dolarów na pomoc dzieciom poszkodowanym na skutek pandemii COVID-19

Ten tekst przeczytasz w 3 minuty.
apel_UNICEF_UNI296681

W marcu br. organizacja zaapelowała o 651 mln dolarów na pomoc w walce z koronawirusem. Kraje rozwijające się zaczynają teraz odczuwać katastrofalne skutki społeczno-ekonomiczne pandemii COVID-19. Potrzeby są coraz większe. UNICEF zdecydował się zatem podwyższyć apel o miliard dolarów.

Epidemia trwa już pięć miesięcy. Koszty produktów i dostawy rosną w zastraszającym tempie. Bez pomocy, zdrowie i życie dzieci jest zagrożone. UNICEF apeluje o 1,6 mld dolarów, aby nieść wsparcie humanitarne dla najmłodszych i ich rodzin poszkodowanych na skutek koronawirusa.

Pandemia COVID-19 jest kryzysem dotyczącym zdrowia publicznego, który szybko może się stać kryzysem praw dziecka, powiedziała Henrietta Fore, Dyrektor Generalna UNICEF. Szkoły są zamknięte, rodzice nie mają pracy, a całe rodziny są coraz bardziej obciążone. Możemy sobie wyobrazić, jak będzie wyglądał świat po pandemii. Fundusze, o które prosimy, pozwolą nam zareagować na kryzys, wyjść z niego i ochronić dzieci przed następstwami, dodaje Henrietta Fore.   

Dostęp do podstawowych usług, takich jak opieka zdrowotna i rutynowe szczepienia, już został ograniczony dla setek milionów dzieci. To może doprowadzić do znacznego wzrostu liczby zgonów wśród najmłodszych. Tymczasem, zdrowie psychiczne i psychospołeczne skutki ograniczeń w przemieszczaniu się, zamykania szkół i izolacji prawdopodobnie nasilą już i tak wysoki poziom stresu, szczególnie u dzieci.

W związku z COVID-19, w 132 krajach na świecie wprowadzono różne formy ograniczenia w przemieszczaniu. Według analizy UNICEF, mieszka w nich około 77% wszystkich dzieci poniżej 18. roku życia.

apel_UNICEF_UNI325680

Ryzyko przemocy i znęcania się nad dziećmi rośnie w warunkach ograniczonego przemieszczania się i spowolnienia gospodarczego. Z kolei dziewczęta i kobiety są bardziej narażone na przemoc seksualną. W wielu przypadkach, dzieci uchodźców, migrantów i przesiedleńców mają ograniczony dostęp do usług, ochrony oraz są ofiarami dyskryminacji i ksenofobii.

Widzieliśmy, jakie skutki wywołuje pandemia w krajach z rozwiniętym systemem opieki medycznej. Teraz martwimy się, co się stanie w krajach, gdzie system zdrowia jest na bardzo słabym poziomie, a zasoby są ograniczone, mówi Dyrektor Generalna UNICEF.

UNICEF koncentruje się na działaniach w krajach dotkniętych pandemią, w których już wcześniej występował kryzys humanitarny. Organizacja zapobiega rozprzestrzenianiu się wirusa, ale też łagodzi jego skutki uboczne, takie jak ograniczony dostęp do opieki medycznej, wody, sanitariatów, edukacji czy ochrony.

apel_UNICEF_UNI321563

Do tej pory UNICEF zebrał 215 mln dolarów na wsparcie walki z koronawirusem. Organizacja także w Polsce prowadzi zbiórkę na ten cel. Każdy może wesprzeć akcję, przekazując darowiznę jednorazowo lub miesięcznie poprzez stronę unicef.pl/koronawirus. Kampanię wspiera Artur Żmijewski, Ambasador Dobrej Woli UNICEF.

Od początku pandemii, UNICEF:

  • dotarł do niemal 1,7 mld ludzi z informacją na temat COVID-19 oraz prawidłowych praktyk higienicznych;
  • dostarczył wodę oraz środki sanitarne dla ponad 12 mln ludzi;
  • dostarczył łącznie do 52 krajów ponad 6,6 mln rękawiczek, 1,3 mln masek chirurgicznych, 428 tysięcy respiratorów N95, 291 tysięcy fartuchów, 13 tysięcy gogli, 63 500 przyłbic, 200 aparatów tlenowych i 34 500 testów diagnostycznych na COVID-19;
  • objął 80 mln dzieci edukacją zdalną lub dostarczył im materiały do samodzielnej nauki;
  • w ośrodkach medycznych wspieranych przez organizację, objął ponad 10,9 mln kobiet i dzieci podstawową opieką medyczną;
  • udzielił wsparcia psychologicznego ponad 830 tysiącom dzieci, rodziców i opiekunów.

Dołącz do akcji:

UNICEF Polska - Walka z koronawirusem

Zobacz również

5 porad jak radzić sobie ze stresem

5 porad jak radzić sobie ze stresem

Stres potrafi zablokować nasze myślenie, sprawić, że zaczynamy panikować i działać nierozsądnie, dlatego tak ważne jest, żeby wiedzieć jak się zachować, gdy rozpoznasz stresującą sytuację.

Więcej
10 faktów o edukacji na temat zdrowia i higieny menstruacyjnej w szkołach

10 faktów o edukacji na temat zdrowia i higieny menstruacyjnej w szkołach

Wiedza na temat zdrowia i higieny menstruacyjnej często nie jest przekazywana dzieciom podczas nauki w szkołach. Dzieje się tak m.in. z powodu nierówności społecznych, ograniczonego dostępu najmłodszych do edukacji, ale także do podstawowych produktów i usług. 

Więcej
Dołącz do naszego Zespołu w UNICEF Polska - Specjalista/ka ds. Social Mediów i PR

Specjalista/ka ds. Social Mediów i PR

Dołącz do naszego Zespołu w UNICEF Polska - Specjalista/ka ds. Social Mediów i PR

Więcej