Co czwarte dziecko w Ameryce Łacińskiej jest narażone na choroby, którym potrafimy zapobiegać dzięki szczepieniom

Ten tekst przeczytasz w 2 minuty.
Co czwarte dziecko w Ameryce Łacińskiej jest narażone na choroby, którym potrafimy zapobiegać dzięki szczepieniom

© UNICEF/Poveda

W ciągu pięciu lat poziom wyszczepialności przeciwko błonicy, tężcowi i krztuścowi (DTP3) w Ameryce Łacińskiej i Karaibach zmniejszył się z 90% do 76%. To znaczy, że co czwarte dziecko w tym regionie nie otrzymało rutynowego szczepienia, alarmuje UNICEF w Światowym Tygodniu Szczepień.

Spadek liczby szczepień w Ameryce Łacińskiej i Karaibach jest obserwowany od 2015 roku. Niestety pandemia COVID-19, nieregularny dostęp do usług medycznych i unikanie wizyt w ośrodkach zdrowia w obawie przed zakażeniem poważnie wpłynęły na dostęp dzieci do szczepień. 

Spadek wyszczepialności w regionie jest alarmujący i naraża miliony dzieci na groźne choroby, którym potrafimy zapobiegać. Rozwiązanie jest jedno: skuteczniejsze i regularne programy szczepień, powiedziała Jean Gough, Dyrektor Regionalna UNICEF ds. Ameryki Łacińskiej i Karaibów.

Zmniejszenie liczby szczepień spowodowało, że niemal 2,5 mln dzieci w regionie nie otrzymało pełnego cyklu szczepień. Wśród nich 1,5 mln dzieci nie zostało zaszczepionych ani jedną dawką szczepionki DTP. 

Ta sytuacja grozi powrotem chorób, którym potrafimy zapobiegać. Przykładowo, w 2013 roku tylko 5 osób w regionie zachorowało na błonicę. W 2018 roku odnotowano już niemal 900 zachorowań. Duże zaniepokojenie budzi również wzrost liczby przypadków odry, która jest ostrą chorobą zakaźną. W 2013 roku było prawie 500 przypadków, a w 2019 - już ponad 23 000.

Potrzebne są natychmiastowe działania, aby zapobiec dalszemu spadkowi wskaźnika szczepień. Ponowne pojawienie się ognisk choroby stanowi poważne zagrożenie dla całego społeczeństwa, dodaje Jean Gough. Nie możemy zaprzepaścić wysiłków minionych dziesięcioleci i pozwolić, aby niebezpieczne choroby zagrażały życiu dzieci.

UNICEF apeluje do rządów państw w Ameryce Łacińskiej i Karaibach, aby pilnie przywróciły i wzmocniły programy rutynowych szczepień, opracowały kampanie mające na celu zwiększenie zaufania do szczepień i wdrożyły plany dotarcia do wszystkich dzieci ich rodzin. Pomocy potrzebują zwłaszcza osoby, które nie mają na co dzień dostępu do usług zdrowotnych ze względu na położenie geograficzne, status migracyjny lub tożsamość etniczną.

Światowy Tydzień Szczepień jest obchodzony co roku w ostatnim tygodniu kwietnia. Celem obchodów jest podkreślenie konieczności podjęcia wspólnych działań na rzecz promowania szczepień i ochrony osób w każdym wieku przed groźnymi chorobami.

Zobacz również

Jak zmiany klimatyczne wpływają na dzieci?

Jak zmiany klimatyczne wpływają na dzieci?

Kryzys klimatyczny nie tylko zmienia planetę, ale także dzieci. Wpływa na ich zdrowie i rozwój. Uprzywilejowane położenie geograficzne nie chroni przed zmianami klimatu - również w krajach rozwiniętych skutki kryzysu klimatycznego są odczuwalne. 

Więcej
UNICEF szczepi przeciwko malarii w Kamerunie

UNICEF szczepi przeciwko malarii w Kamerunie

Po programie pilotażowym w trzech afrykańskich krajach, ponad 330 tys. dawek zatwierdzonej przez WHO szczepionki dotarło do Kamerunu. 

Więcej
Każde dziecko powinno znać swoje prawa

Każde dziecko powinno znać swoje prawa

Wraz z Teatrem Muzycznym ROMA przygotowaliśmy dwa filmy edukacyjne dla najmłodszych, ale także dla dorosłych, ponieważ to właśnie my - dorośli jesteśmy odpowiedzialni za to, aby prawa dziecka były przestrzegane, a dzieci były ich świadome.

Więcej