Co czwarte dziecko w Ameryce Łacińskiej jest narażone na choroby, którym potrafimy zapobiegać dzięki szczepieniom

Ten tekst przeczytasz w 2 minuty.
Co czwarte dziecko w Ameryce Łacińskiej jest narażone na choroby, którym potrafimy zapobiegać dzięki szczepieniom

© UNICEF/Poveda

W ciągu pięciu lat poziom wyszczepialności przeciwko błonicy, tężcowi i krztuścowi (DTP3) w Ameryce Łacińskiej i Karaibach zmniejszył się z 90% do 76%. To znaczy, że co czwarte dziecko w tym regionie nie otrzymało rutynowego szczepienia, alarmuje UNICEF w Światowym Tygodniu Szczepień.

Spadek liczby szczepień w Ameryce Łacińskiej i Karaibach jest obserwowany od 2015 roku. Niestety pandemia COVID-19, nieregularny dostęp do usług medycznych i unikanie wizyt w ośrodkach zdrowia w obawie przed zakażeniem poważnie wpłynęły na dostęp dzieci do szczepień. 

Spadek wyszczepialności w regionie jest alarmujący i naraża miliony dzieci na groźne choroby, którym potrafimy zapobiegać. Rozwiązanie jest jedno: skuteczniejsze i regularne programy szczepień, powiedziała Jean Gough, Dyrektor Regionalna UNICEF ds. Ameryki Łacińskiej i Karaibów.

Zmniejszenie liczby szczepień spowodowało, że niemal 2,5 mln dzieci w regionie nie otrzymało pełnego cyklu szczepień. Wśród nich 1,5 mln dzieci nie zostało zaszczepionych ani jedną dawką szczepionki DTP. 

Ta sytuacja grozi powrotem chorób, którym potrafimy zapobiegać. Przykładowo, w 2013 roku tylko 5 osób w regionie zachorowało na błonicę. W 2018 roku odnotowano już niemal 900 zachorowań. Duże zaniepokojenie budzi również wzrost liczby przypadków odry, która jest ostrą chorobą zakaźną. W 2013 roku było prawie 500 przypadków, a w 2019 - już ponad 23 000.

Potrzebne są natychmiastowe działania, aby zapobiec dalszemu spadkowi wskaźnika szczepień. Ponowne pojawienie się ognisk choroby stanowi poważne zagrożenie dla całego społeczeństwa, dodaje Jean Gough. Nie możemy zaprzepaścić wysiłków minionych dziesięcioleci i pozwolić, aby niebezpieczne choroby zagrażały życiu dzieci.

UNICEF apeluje do rządów państw w Ameryce Łacińskiej i Karaibach, aby pilnie przywróciły i wzmocniły programy rutynowych szczepień, opracowały kampanie mające na celu zwiększenie zaufania do szczepień i wdrożyły plany dotarcia do wszystkich dzieci ich rodzin. Pomocy potrzebują zwłaszcza osoby, które nie mają na co dzień dostępu do usług zdrowotnych ze względu na położenie geograficzne, status migracyjny lub tożsamość etniczną.

Światowy Tydzień Szczepień jest obchodzony co roku w ostatnim tygodniu kwietnia. Celem obchodów jest podkreślenie konieczności podjęcia wspólnych działań na rzecz promowania szczepień i ochrony osób w każdym wieku przed groźnymi chorobami.

Zobacz również

Miesiąc rodzicielstwa. Proste i skuteczne sposoby na zarządzanie stresem

Miesiąc rodzicielstwa. Proste i skuteczne sposoby na zarządzanie stresem

Bycie rodzicem to istny rollercoaster uczuć - od radości i miłości, przez złość, aż do obojętności. Wychowywaniu towarzyszy także stres związany z ciągłym niedoczasem, godzeniem życia zawodowego z rodzinnym, a także troską o małe pociechy. Jest on jednak nieodłącznym elementem życia i naturalną reakcją organizmu.

Więcej
Rok działalności UNICEF na świecie

Rok działalności UNICEF na świecie

Wielopłaszczyznowy kryzys obserwowany na całym świecie powoduje, że w minionym roku liczba osób wymagających pomocy humanitarnej wzrosła do ok. 274 mln. UNICEF nie ustaje w staraniach o poprawę sytuacji dzieci wszędzie tam, gdzie jest to niezbędne. 

Więcej
Na całym świecie matki cierpią z powodu niedożywienia

Na całym świecie matki cierpią z powodu niedożywienia

Globalnie ponad miliard nastolatek i kobiet cierpi z powodu niedożywienia (w tym niedowagi i niskiego wzrostu), niedoborów podstawowych mikroelementów oraz anemii, co ma katastrofalne skutki dla ich życia i samopoczucia. Epicentrum kryzysu żywieniowego stanowią Azja Południowa i Afryka Subsaharyjska.

Więcej