Co czwarte dziecko w Ameryce Łacińskiej jest narażone na choroby, którym potrafimy zapobiegać dzięki szczepieniom

Ten tekst przeczytasz w 2 minuty.
Co czwarte dziecko w Ameryce Łacińskiej jest narażone na choroby, którym potrafimy zapobiegać dzięki szczepieniom

© UNICEF/Poveda

W ciągu pięciu lat poziom wyszczepialności przeciwko błonicy, tężcowi i krztuścowi (DTP3) w Ameryce Łacińskiej i Karaibach zmniejszył się z 90% do 76%. To znaczy, że co czwarte dziecko w tym regionie nie otrzymało rutynowego szczepienia, alarmuje UNICEF w Światowym Tygodniu Szczepień.

Spadek liczby szczepień w Ameryce Łacińskiej i Karaibach jest obserwowany od 2015 roku. Niestety pandemia COVID-19, nieregularny dostęp do usług medycznych i unikanie wizyt w ośrodkach zdrowia w obawie przed zakażeniem poważnie wpłynęły na dostęp dzieci do szczepień. 

Spadek wyszczepialności w regionie jest alarmujący i naraża miliony dzieci na groźne choroby, którym potrafimy zapobiegać. Rozwiązanie jest jedno: skuteczniejsze i regularne programy szczepień, powiedziała Jean Gough, Dyrektor Regionalna UNICEF ds. Ameryki Łacińskiej i Karaibów.

Zmniejszenie liczby szczepień spowodowało, że niemal 2,5 mln dzieci w regionie nie otrzymało pełnego cyklu szczepień. Wśród nich 1,5 mln dzieci nie zostało zaszczepionych ani jedną dawką szczepionki DTP. 

Ta sytuacja grozi powrotem chorób, którym potrafimy zapobiegać. Przykładowo, w 2013 roku tylko 5 osób w regionie zachorowało na błonicę. W 2018 roku odnotowano już niemal 900 zachorowań. Duże zaniepokojenie budzi również wzrost liczby przypadków odry, która jest ostrą chorobą zakaźną. W 2013 roku było prawie 500 przypadków, a w 2019 - już ponad 23 000.

Potrzebne są natychmiastowe działania, aby zapobiec dalszemu spadkowi wskaźnika szczepień. Ponowne pojawienie się ognisk choroby stanowi poważne zagrożenie dla całego społeczeństwa, dodaje Jean Gough. Nie możemy zaprzepaścić wysiłków minionych dziesięcioleci i pozwolić, aby niebezpieczne choroby zagrażały życiu dzieci.

UNICEF apeluje do rządów państw w Ameryce Łacińskiej i Karaibach, aby pilnie przywróciły i wzmocniły programy rutynowych szczepień, opracowały kampanie mające na celu zwiększenie zaufania do szczepień i wdrożyły plany dotarcia do wszystkich dzieci ich rodzin. Pomocy potrzebują zwłaszcza osoby, które nie mają na co dzień dostępu do usług zdrowotnych ze względu na położenie geograficzne, status migracyjny lub tożsamość etniczną.

Światowy Tydzień Szczepień jest obchodzony co roku w ostatnim tygodniu kwietnia. Celem obchodów jest podkreślenie konieczności podjęcia wspólnych działań na rzecz promowania szczepień i ochrony osób w każdym wieku przed groźnymi chorobami.

Zobacz również

Dołącz do zespołu UNICEF Polska jako Koordynator ds. F2F

Koordynator ds. F2F

UNICEF Polska poszukuje Koordynatora ds. F2F

Więcej
Jak rozbudzić w dziecku miłość do czytania?

Jak rozbudzić w dziecku miłość do czytania?

Czytanie otwiera drzwi do przygód, nauki nowych rzeczy i kształtowania szeregu kluczowych umiejętności językowych, takich jak rozwój mowy czy poszerzanie zasobu słownictwa. Wspólna lektura to też wyjątkowa okazja do nawiązania więzi z dzieckiem i cieszenia się ze swojego towarzystwa. 

Więcej
UNICEF Polska - Edukacja dziewcząt jest ich prawem!

Edukacja dziewcząt jest ich prawem!

Dobrobyt i postęp każdego społeczeństwa zależy od równego traktowania wszystkimi jego członków.

Więcej