Konflikty i kryzysy zakłócają postępy w walce z polio

Ten tekst przeczytasz w 3 minuty.

W ciągu ostatnich trzech dekad świat poczynił ogromne postępy w walce z polio. Zaszczepionych zostało ponad 2,5 mld dzieci, a liczba zachorowań spadła o 99%. Utrzymanie takiego stanu nie jest jednak tak oczywiste. Do największego trwałego spadku rutynowych szczepień doprowadziła pandemia, ale katastrofy klimatyczne, przesiedlenia, rosnąca dezinformacja nt. szczepionek oraz konflikty takie jak toczący się właśnie w Strefie Gazy także zakłócają postępy w tym zakresie. Dzisiaj przypada Światowy Dzień Walki z Polio.

Konflikty i kryzysy zakłócają postępy w walce z polio

© UNICEF

Postępy poczynione w ostatnich dziesięcioleciach w walce z polio są niezwykle kruche. Miliony dzieci nadal nie zostały zaszczepione, a zagrożenie polio nadal wpływa na życie najmłodszych w Afganistanie, Pakistanie i ponad dwudziestu krajach Afryki i Azji. Obok konsekwencji pandemii, które w ostatnich latach w skali globalnej najdobitniej przyczyniły się do spadku wyszczepialności, postępom w tym zakresie poważnie zagrażają kolejne katastrofy naturalne i konflikty zbrojne.

W samym Sudanie nasilający się od pół roku konflikt oznacza, że 1,7 mln dzieci może nie zostać planowo zaszczepionych. W Afganistanie, ostatnim obok Pakistanu miejscu na ziemi, gdzie występuje dziki szczep wirusa polio, sytuację pogarszają w ostatnim czasie skutki trzech kolejnych trzęsień ziemi. W tak trudnych warunkach dostarczenie preparatów i przeprowadzenie akcji szczepiennej jest bardzo utrudnione. Podobnie wygląda sytuacja w Libii po niedawnych katastrofalnych powodziach. Dramatycznie rozwijający się konflikt w Strefie Gazy, zagrażający bezpieczeństwu i życiu cywili oraz pracowników humanitarnych, pokazuje też, że niesienie pomocy i prowadzenie programów zdrowotnych, także szczepień, jest w takich okolicznościach po prostu niemożliwe.

Konflikty i kryzysy zakłócają postępy w walce z polio

© UNICEF/Tsiory Andriantsoarana

Konflikty i kryzysy często idą w parze z chorobami zakaźnymi, skupiając uwagę humanitarną na tragicznych konsekwencjach doraźnych, a odciągając od długotrwałych działań systemowych i prewencyjnych. Obserwujemy to w wielu miejscach na świecie, gdzie zdrowie i życie dzieci stają się w ten sposób podwójnie zagrożone. Musimy podjąć wszelkie starania, aby nadrabiać zaległości po spadku wyszczepialności w takich sytuacjach. Obchodzimy dziś Światowy Dzień Walki z Polio, ale ten problem dotyczy także szczepień przeciw odrze i wszystkich innych rutynowych szczepionek.

Renata Bem, Dyrektor Generalna UNICEF Polska

W przypadku polio konieczny jest ponowne uzyskanie poziomu szczepień sprzed pandemii, ponieważ grozi nam globalny nawrót tej choroby. Dopóki polio istnieje gdziekolwiek na świecie, stanowi zagrożenie dla wszystkich dzieci. Ten wirus nie zna granic geograficznych i może łatwo rozprzestrzeniać się i paraliżować dzieci nawet w krajach, które były wolne od polio przez dziesięciolecia. Pokazują to doniesienia o przypadkach polio z Malawi, Mozambiku, Izraela, Wielkiej Brytanii i USA.  

UNICEF co roku pomaga zaszczepić przeciwko polio ponad 400 mln dzieci na całym świecie. We współpracy z rządami, partnerami i zatwierdzonymi producentami UNICEF dostarcza 1 mld dawek szczepionek przeciwko polio rocznie, co obejmuje zarządzanie łańcuchem chłodniczym i logistyką w celu zapewnienia, że kraje otrzymują bezpieczne i odpowiednie ilości tej szczepionki. Jesteśmy też liderem w budowaniu zaufania do szczepionek.  

Wyeliminowanie polio w ciągu tej dekady będzie kluczowe dla osiągnięcia celów zrównoważonego rozwoju w zakresie zdrowia, ale przede wszystkim będzie największym zwycięstwem dla wszystkich dzieci. Pozbycie się polio będzie oznaczało, że dopiero druga choroba w historii ludzkości zostanie całkowicie wyeliminowana z naszej planety. Pierwszą była ospa prawdziwa.

Renata Bem, Dyrektor Generalna UNICEF Polska

Pomóż dzieciom cierpiącym z powodu eskalacji przemocy w Strefie Gazy.

Konflikty i kryzysy zakłócają postępy w walce z polio

© UNICEF/Christian Mirindi Johnson

Zobacz również

Jak zmiany klimatyczne wpływają na dzieci?

Jak zmiany klimatyczne wpływają na dzieci?

Kryzys klimatyczny nie tylko zmienia planetę, ale także dzieci. Wpływa na ich zdrowie i rozwój. Uprzywilejowane położenie geograficzne nie chroni przed zmianami klimatu - również w krajach rozwiniętych skutki kryzysu klimatycznego są odczuwalne. 

Więcej
UNICEF szczepi przeciwko malarii w Kamerunie

UNICEF szczepi przeciwko malarii w Kamerunie

Po programie pilotażowym w trzech afrykańskich krajach, ponad 330 tys. dawek zatwierdzonej przez WHO szczepionki dotarło do Kamerunu. 

Więcej
Każde dziecko powinno znać swoje prawa

Każde dziecko powinno znać swoje prawa

Wraz z Teatrem Muzycznym ROMA przygotowaliśmy dwa filmy edukacyjne dla najmłodszych, ale także dla dorosłych, ponieważ to właśnie my - dorośli jesteśmy odpowiedzialni za to, aby prawa dziecka były przestrzegane, a dzieci były ich świadome.

Więcej