UNICEF: Zanieczyszczona woda i złe warunki sanitarne każdego dnia są przyczyną śmierci dzieci

Ten tekst przeczytasz w 2 minuty.
UNICEF Dzień Wody

Codziennie około 2 tys. dzieci poniżej 5. roku życia umiera z powodu biegunki. Około 1,8 tys. tych zgonów związanych jest z brakiem dostępu do czystej wody, odpowiednich urządzeń sanitarnych i nieprzestrzeganiem podstawowych zasad higieny. Z okazji Światowego Dnia Wody (22 marca), UNICEF przypomina, że za tymi statystykami i liczbami kryją się ludzkie tragedie. 

Czasami tak bardzo skupiamy się na dużych liczbach, że nie dostrzegamy ludzkiej tragedii, która kryje się za tymi statystykami – mówi Sanjay Wijesekera, koordynator  programu ds. wody, warunków sanitarnych i higieny w UNICEF. Cały świat byłby z pewnością wstrząśnięty, gdyby w wypadku 90 szkolnych autobusów zginęli wszyscy ich mali pasażerowie. Dokładnie tyle samo dzieci umiera każdego dnia z powodu braku dostępu do czystej wody, urządzeń sanitarnych i nieprzestrzegania zasad higieny.  

Prawie 90% zgonów dzieci spowodowanych przez biegunkę związanych jest bezpośrednio z zanieczyszczoną wodą, brakiem kanalizacji lub niedostateczną higieną. Pomimo, że liczba zgonów spadła w ciągu ostatniej dekady z 1,2 mln osób w 2000 roku do około 760 tys. osób w roku 2011, UNICEF podkreśla, że liczba ta jest nadal zbyt duża. 

Dane UNICEF dot. umieralności dzieci wskazują, że około połowa zgonów wśród dzieci poniżej 5. roku życia ma miejsce w pięciu krajach: Indiach, Nigerii, Demokratycznej Republice Konga, Pakistanie i Chinach. Jedna trzecia z tych zgonów ma miejsce w zaledwie dwóch krajach - Indiach (24%) i Nigerii (11%). W tych krajach znacząca część populacji nie ma dostępu do pewnych źródeł wody i zmodernizowanych urządzeń sanitarnych. 

Na całym świecie 783 mln osób żyje bez dostępu do wody pitnej: 119 mln w Chinach, 97 mln w Indiach, 66 mln w Nigerii, 36 mln w Demokratycznej Republice Konga, a 15 mln w Pakistanie. Statystyki dotyczące dostępu do urządzeń sanitarnych są jeszcze bardziej ponure. Osoby pozbawione dostępu do zmodernizowanych sanitariatów w tych krajach to: 814 mln w Indiach, 477 mln w Chinach, 109 mln w Nigerii, 91 mln w Pakistanie, 50 mln w Demokratycznej Republice Konga. Bezpieczne ujęcia wody i zmodernizowane urządzenia sanitarne pozwoliłyby na zmniejszenie umieralności dzieci w tych krajach. 

Powyższe liczby mogą paraliżować, ale nie można też zapominać, że każda z nich oznacza życie konkretnego dziecka - mówi Wijesekera. Każde dziecko jest ważne. Każde dziecko ma prawo do życia i zdrowia oraz najlepszej przyszłości, jaką tylko możemy mu zapewnić. 

Wijesekera dodaje, że postęp osiągnięty od 1990 roku to dowód, że przy dobrej woli polityków oraz dzięki odpowiednim inwestycjom, każde dziecko będzie mogło uzyskać dostęp do czystej wody i urządzeń sanitarnych w ciągu jednego pokolenia.

Zobacz również

Jak zmiany klimatyczne wpływają na dzieci?

Jak zmiany klimatyczne wpływają na dzieci?

Kryzys klimatyczny nie tylko zmienia planetę, ale także dzieci. Wpływa na ich zdrowie i rozwój. Uprzywilejowane położenie geograficzne nie chroni przed zmianami klimatu - również w krajach rozwiniętych skutki kryzysu klimatycznego są odczuwalne. 

Więcej
UNICEF szczepi przeciwko malarii w Kamerunie

UNICEF szczepi przeciwko malarii w Kamerunie

Po programie pilotażowym w trzech afrykańskich krajach, ponad 330 tys. dawek zatwierdzonej przez WHO szczepionki dotarło do Kamerunu. 

Więcej
Każde dziecko powinno znać swoje prawa

Każde dziecko powinno znać swoje prawa

Wraz z Teatrem Muzycznym ROMA przygotowaliśmy dwa filmy edukacyjne dla najmłodszych, ale także dla dorosłych, ponieważ to właśnie my - dorośli jesteśmy odpowiedzialni za to, aby prawa dziecka były przestrzegane, a dzieci były ich świadome.

Więcej