W 2040 r. niemal 600 mln dzieci będzie żyło na obszarach o bardzo ograniczonych zasobach wodnych

Ten tekst przeczytasz w 3 minuty.
UN052531_Med-Res

Nowy Jork, 22 marca 2017 r. – W 2040 r. około 600 mln dzieci, czyli co czwarte dziecko na świecie, będzie żyło na obszarach o bardzo ograniczonych zasobach wodnych. W Światowym Dniu Wody UNICEF publikuje swój najnowszy raport.

W raporcie „Thirsting for a Future: Water and children in a changing climate” UNICEF zwraca uwagę na zagrożenia związane z wyczerpującymi się źródłami czystej wody oraz jak zmiany klimatyczne będą intensyfikować te zagrożenia w najbliższych latach.

Woda to podstawa - bez niej nie ma życia. Mimo to, na całym świecie miliony dzieci mają ograniczony dostęp do czystej wody. Zagraża to ich życiu, zdrowiu i przyszłości. Ta sytuacja będzie się pogarszać, dopóki nie podejmiemy wspólnych działań, mówi Anthony Lake, Dyrektor Generalny UNICEF.

Według raportu, 36 krajów stoi obecnie w obliczu wyzwań związanych z deficytem wody - gdy zapotrzebowanie na wodę znacznie przekracza dostępne zasoby. Wyższe temperatury, podnoszenie się poziomu morza, częstsze powodzie, susze i topniejący śnieg mają wpływ na jakość i dostępność wody oraz systemów sanitarnych.

UN032913_Med-Res

Wzrost liczby ludności, większe zużycie wody i rosnące zapotrzebowanie na nią, spowodowane głównie industrializacją i urbanizacją, powoduje kurczenie się zasobów wodnych na świecie. Konflikty zbrojne również przyczyniają się do ograniczenia dostępu do wody.

Sytuacja ta zmusza najmłodszych do korzystania z brudnej wody, co zwiększa prawdopodobieństwo zachorowania na często śmiertelną cholerę czy biegunkę.

Dodatkowo, każdego dnia wiele dzieci żyjących na obszarach dotkniętych niedoborami wody poświęca, kosztem edukacji, wiele godzin na zapewnienie rodzinie wody. Dziewczęta są szczególnie narażone na ataki w czasie wędrówek po wodę.

Inne wniosku z raportu to:

  • 663 mln ludzi na świecie nie ma dostępu do sprawdzonych źródeł wody, a 946 mln ludzi nie korzysta z toalety;
  • Każdego dnia ponad 800 dzieci poniżej 5. roku życia umiera na choroby biegunkowe spowodowane przez brudną wodę, brak sanitariatów i higieny;

Każdego dnia kobiety i dziewczęta na świecie przeznaczają łącznie 200 mln godzin na pieszą wędrówkę do źródeł czystej wody.

UN055819_Med-Res

Zmiany klimatyczne mają bezpośredni wpływ na źródła wody. UNICEF w raporcie proponuje rozwiązania, które pomogą ograniczyć ich oddziaływanie na życie dzieci:

  • Rządy państw powinny zaplanować w najbliższych latach zmiany w zapotrzebowaniu na wodę w związku z mniejszą dostępnością jej zasobów. Oznacza to przede wszystkim umożliwienie dzieciom dostępu do czystej wody, co będzie miało pozytywny skutek społeczny i zdrowotny.
  • Inwestycje powinny objąć grupy, które są najbardziej narażone na negatywny wpływ zmian klimatycznych na zasoby wody.
  • Środowisko biznesu powinno współpracować z lokalnymi społecznościami, aby zapobiec skażeniu wody i wyczerpywaniu się jej zasobów.
  • Społeczności powinny poszukać sposobów na dywersyfikację źródeł wody oraz zabezpieczyć możliwość bezpiecznego przechowywania zapasów wody.

W warunkach zmieniającego się klimatu, musimy zmienić sposób, w jaki docieramy do osób najbardziej narażonych. Jedną z najskuteczniejszych metod jest zabezpieczenie dostępu do czystej wody, dodaje Anthony Lake.

###

 „Thirsting for a Future: Water and children in a changing climate” opublikowany przez UNICEF jest trzecim z serii raportem poświęconym wpływowi zmian klimatycznych na życie dzieci. Raport zawiera rekomendacje, w jaki sposób zminimalizować ten wpływ i osiągnąć Cele Zrównoważonego Rozwoju dotyczące klimatu. Pozostałe raporty to Clear the Air for Childrenoraz Unless We Act Now

Zobacz również

O zdrowiu psychicznym dzieci i młodzieży

WIDEO - O zdrowiu psychicznym dzieci i młodzieży

Jaka jest rola rodziców w ochronie zdrowia psychicznego dzieci i młodzieży? Czy kryzysom można przeciwdziałać? Kiedy szukać wsparcia specjalisty? 

Więcej
Rozstrzygnięcie konkursu grantowego „Młodzi dla Klimatu w Wielkopolsce”

Rozstrzygnięcie konkursu grantowego „Młodzi dla Klimatu w Wielkopolsce”

Konkurs grantowy „Młodzi dla Klimatu w Wielkopolsce”, organizowany przez UNICEF Polska i firmę Symbase, został rostrzygnięty.

Więcej
Dołącz do naszego Zespołu w UNICEF Polska - Wsparcie Działu Obsługi Darczyńców

Wsparcie Działu Obsługi Darczyńców

Dołącz do naszego Zespołu w UNICEF Polska - Wsparcie Działu Obsługi Darczyńców

Więcej