Radiowe porady psychologiczne UNICEF już przynoszą pozytywne rezultaty

Ten tekst przeczytasz w 3 minuty.
UNI184926

Dhadingbesi, Nepal, 7 maja 2015 r. - Chiranjibi Adhikari jeszcze nigdy nie widział swojego   6-letniego syna Kritagya aż tak niespokojnego.

Cały czas domaga się uwagi.Wcześniej taki nie był,mówi 45-latek.

Kritagya, jak mówi jego tata, przeszedł traumę, kiedy 25 kwietnia 2015 roku Nepal nawiedziło trzęsienie ziemi o sile 7,8 w skali Richtera.

Nie mam pojęcia, jak mu pomóc,mówi Chiranjibi. Łatwo wpada w panikę i nie potrafię go uspokoić.

Ojciec i syn znaleźli się pod opieką medyczną w dostarczonym przez UNICEF namiocie, który postawiono naprzeciwko szpitala Dhading w Dhadingbesi. Aby sprostać rosnącej liczbie pacjentów trafiających do szpitala, zwłaszcza tych z urazami spowodowanymi trzęsieniem ziemi, UNICEF dostarczył dwa takie namioty.

Kritagya trafił do szpitala po tym, jak 7 maja doznał urazu ramienia podczas wtórnego trzęsienia ziemi.

Kiedy o stanie chłopca poinformowano biuro UNICEF w Nepalu, pracownicy postanowili poświęcić mu czas antenowy w ramach niedawno powstałej audycji Bhandai Sundai (Mówienie Słuchanie). Za parę minut miała się rozpocząć popołudniowa emisja programu, poświęcona poradom psychologicznym dla dzieci dotkniętych trzęsieniem ziemi. Po paru słowach wyjaśnienia Chiranjibi gotów był wejść na antenę i porozmawiać z psychologiem o samopoczuciu swojego syna.

Martwi mnie, że mój syn wpada w panikę nawet przy najmniejszym podrygu ziemi,mówił na antenie.

UNI183945

Chiranjibi dodał, że inni rodzice byli równie zestresowani, kiedy zaczęło im brakować pomysłów na to, jak opanować ataki paniki u swoich dzieci.

Psycholog odpowiedział Chiranjibiemu, że rodzice i opiekunowie powinni wytłumaczyć dzieciom, że wtórne wstrząsy to naturalnie występujące zjawisko po trzęsieniu ziemi. Poradził też, aby zająć dzieci zabawą i zajęciami grupowymi, kładąc duży nacisk na kontakt z grupą rówieśników.

Wdzięczny za radę, Chiranjibi wyraził nadzieję, że ta wyjątkowa audycja trafi do milionów rodziców, którzy cierpią tak jak on, martwiąc się o swoje dzieci dotknięte trzęsieniem ziemi.Teraz jest mi dużo lepiej,dodał.

Audycja spotkała się z pozytywnym odbiorem nie tylko wśród Nepalczyków z miejsc dotkniętych trzęsieniem ziemi, ale także spoza tych obszarów.

W czasie audycji do radia dzwonili Nepalczycy z całego świata, aby wyrazić swoje wsparcie dla ludzi dotkniętych katastrofą. 

Aby podnieść na duchu miliony nepalskich dzieci dotkniętych trzęsieniem ziemi, w programie wystąpiły także znane postaci, takie jak Ani Choying Drolma – Ambasador Dobrej Woli UNICEF oraz Paras Khadka – kapitan narodowej drużyny krykieta. Wieczorem, w czasie półgodzinnej audycji radiowej w ramach Bhandai Sundai, dzieci zabawiał także znany komik i aktor, Jitu Nepal.

Naresh Newar

Według szacunków UNICEF 1,7 mln dzieci w Nepalu potrzebuje natychmiastowego wsparcia. Pracownicy UNICEF cały czas są na miejscu i robią wszystko, aby zapewnić im pomoc.

Dołącz do nas – przekaż dziś darowiznę i pomóż dzieciom w Nepalu. Liczy się każdy Twój gest.

900x323

Zobacz również

Młodzi w Europie 2024 – warsztaty UNICEF Polska i Biura Parlamentu Europejskiego w Polsce

Młodzi w Europie 2024 – warsztaty UNICEF Polska i Biura Parlamentu Europejskiego w Polsce

9 czerwca 2024 odbędą się wybory do Parlamentu Europejskiego. Do wyzwań reprezentantów w nowej kadencji będzie należeć podjęcie szeregu decyzji, które będą mieć realne przełożenie na życie najmłodszych obywateli Wspólnoty.

Więcej
Prawa dziecka to nasz priorytet – spotkanie organizacji pozarządowych

Prawa dziecka to nasz priorytet – spotkanie organizacji pozarządowych

Ratyfikując Konwencję o prawach dziecka polski rząd zobowiązał się do przestrzegania zapisów tego dokumentu oraz regularnego raportowania postępów z ich realizacji. UNICEF Polska i inne organizacje pozarządowe spotkały się, aby omówić wspólne działania niezbędne do prowadzenia skutecznej polityki na rzecz dzieci.

Więcej
Jak radzić sobie ze stresem

Jak radzić sobie ze stresem

Roli rodzica może towarzyszyć prawdziwy rollercoaster uczuć — od poczucia szczęścia i miłości przez zmartwienie, niepokój, a potem znowu radość. Taka zmienność nastrojów potrafi być stresująca. Poznaj proste i sprawdzone sposoby na zmniejszenie negatywnego wpływ stresu.

Więcej