UNICEF niesie pomoc ofiarom huraganu Irma

UN0120005

Zniszczenia spowodowane huraganem Irma stają się coraz bardziej widoczne. UNICEF mobilizuje siły, aby dostarczyć dzieciom ratującej życie pomocy, przygotowując się jednocześnie na nadejście huraganu José.

Irma, najpotężniejszy huragan zarejestrowany kiedykolwiek na Oceanie Atlantyckim, spowodował poważne zniszczenia na wschodnich Karaibach, szczególnie na wyspach Barbuda i Anguilla. Szacuje się, że nawet 20 000 dzieci i młodzieży ucierpiało przez żywioł.
 
Wciąż jesteśmy daleko od poznania skali zniszczeń w regionie – mówi Khin-Sandi Lwin, przedstawicielka UNICEF na wschodnich Karaibach. Dzieci i rodziny, wśród których wiele straciło dach nad głową i widziało na własne oczy ogrom zniszczeń, muszą stawić czoła kolejnemu zagrożeniu. Naszym priorytetem jest zapewnienie tym dzieciom bezpieczeństwa i upewnienie się, że mają wszystko, czego potrzebują, zanim dotrze huragan José.

Bez dostępu do bezpiecznej wody pitnej, choroby przenoszone przez wodę stanowią ogromne zagrożenie dla dzieci. Dla wielu rodzin, które straciły swoje domy, zapewnienie bezpieczeństwa będzie wielkim wyzwaniem. Spodziewamy się, że potrzeba pomocy będzie wzrastać w najbliższych dniach ze względu na zbliżający się huragan José i coraz bardziej widoczną skalę zniszczeń.

banner_Irma

W piątek rząd Antigui i Barbudy ogłosił stan wyjątkowy na Barbudzie. 1600 mieszkańców wyspy, w tym 750 dzieci, zostało ewakuowanych na Antiguę, aby znaleźć schronienie przed nadciągającym huraganem José.

Na Barbudzie dostawy wody i elektryczności zostały wstrzymane, jedyna szkoła na wyspie została zniszczona, a zajęcia odwołane. Na Antigui schrony są gotowe na przyjęcie ewakuowanych mieszkańców, a UNICEF dostarcza pomoc humanitarną.
Sytuacja w pozostałych regionach jest równie dramatyczna. 4800 dzieci na Anguilli ucierpiało na skutek żywiołu. Na Wyspach Dziewiczych ta liczba sięga nawet 9500. Mieszkańcy zostali odcięci od wody i elektryczności, linie telefoniczne zostały zerwane, a wiele szkół zniszczonych.

Na Turks i Caicos ponad 10 000 dzieci zostało poszkodowanych przez huragan.

Priorytetem UNICEF jest dostarczenie bezpiecznej wody pitnej oraz wsparcia psychologicznego dla dzieci i ich rodzin. Będziemy wspierać poszczególne kraje w przywróceniu funkcjonowania szkół i tworzeniu Miejsc Przyjaznym Dzieciom.
Przed uderzeniem huraganu UNICEF w porozumieniu z lokalnymi władzami dostarczył ratujące życie zaopatrzenie na Antiguę i Barbudę oraz Barbados, zapewniając jego natychmiastową redystrybucję poszkodowanym. W pierwszym rzucie dostarczone zostały namioty, środki uzdatniające wodę i zestawy higieniczne dla przesiedlonych rodzin. Brezenty, koce i zbiorniki z wodą pitną są dostarczane z globalnego centrum zaopatrzenia UNICEF oraz regionalnego, znajdującego się w Panamie.

Przeszkoleni ochotnicy z krajów, które huragany ominęły, są rekrutowani do lokalnych zespołów pomocy. W ramach programu „Powrót do Szczęścia” zespoły te będą nieść wsparcie psychologiczne dla dzieci od 6 do 14 lat, które najbardziej ucierpiały na skutek huraganu.

Zobacz również

UNICEF Polska | Jak zaangażować polskich uczniów w działania społeczne? UNICEF Polska podpowiada

Jak zaangażować polskich uczniów w działania społeczne? UNICEF Polska podpowiada

UNICEF Polska zaprasza wszystkich nauczycieli do włączenia się w działania społeczne w ramach projektu TO(działa)MY!

Więcej
UNICEF Polska|Mycie rąk wodą i mydłem jest kluczowe w walce z chorobami zakaźnymi.

3 na 10 osób nie ma w swoim domu urządzenia do mycia rąk, alarmuje UNICEF w Światowym Dniu Mycia Rąk

Mycie rąk wodą i mydłem jest kluczowe w walce z chorobami zakaźnymi, w tym COVID-19. 

Więcej
UNICEF Polska|Życzenia z okazji Dnia Nauczyciela

Życzenia z okazji Dnia Nauczyciela

14 października to święto wszystkich pracujących z dziećmi i młodzieżą.

Więcej