Dla skutecznej ochrony życia i zdrowia dzieci konieczne jest określenie czynników ryzyka związanych ze zmianami klimatycznymi, a także wzajemnych relacji między nimi. W tym celu utworzono indeks ryzyka klimatycznego, który pozwala na zlokalizowanie najbardziej wrażliwych pod tym względem obszarów.
Ponad 1 mld dzieci jest narażonych na skutki zmian klimatycznych i ich negatywny wpływ na środowisko.
Indeks ryzyka klimatycznego dla dzieci (ang. Children’s Climate Risk Index, w skrócie CCRI) prezentuje nowe podejście do kwestii narażenia dzieci na zagrożenia i podatność na nie w związku ze zmianami klimatu.
Struktura indeksu składa się z dwóch głównych filarów:
Filar 1 - narażenie na zagrożenia klimatyczne i środowiskowe, wstrząsy i stresy
Filar 2 - podatność dzieci na zagrożenia
W obu filarach indeks (CCRI) łączy 57 zmiennych w celu pomiaru ryzyka w 163 krajach. Połączenie zagrożenia, narażenia i podatności jest zgodne z roboczą definicją ryzyka według Międzynarodowego Zespołu ds. Zmian Klimatu (IPCC) (2014).
Przeczytaj, dlaczego kryzys klimatyczny to kryzys praw dziecka.
Model CCRI jest złożonym modelem, który pomaga wyjaśnić i zmierzyć prawdopodobieństwo wystąpienia wstrząsów klimatycznych i środowiskowych lub napięć prowadzących do cofnięcia postępu w rozwoju, pogłębienia deprywacji i/lub wystąpienia sytuacji humanitarnych wpływających na dzieci lub gospodarstwa domowe i grupy znajdujące się w trudnej sytuacji.
Indeks CCRI ma na celu:
- określenie, które kraje lub obszary są zagrożone pogłębieniem deprywacji dzieci i wystąpieniem sytuacji humanitarnych dotykających dzieci w wyniku ich narażenia na szok lub stres klimatyczny i środowiskowy;
- zrozumienie podstawowych czynników przyczyniających się do powstania tych zagrożeń.
Należy zaznaczyć, że są to tylko bieżące zagrożenia, a prognozy mogą wpłynąć na czynniki ryzyka - pozytywnie lub negatywnie. Na przykład susze mogą stać się mniej uciążliwe, jeśli w wyniku zmiany klimatu na danym obszarze wystąpią obfitsze opady; a powodzie mogą stać się mniej dotkliwe, jeśli
w wyniku zmian klimatu będzie mniej opadów. Ponadto inne zmiany, takie jak wzrost gospodarczy lub zmiany demograficzne, mogą wpłynąć zarówno pozytywnie, jak i negatywnie na przewidywane prognozy.
Ponad miliard dzieci jest narażonych na bardzo wysokie ryzyko poważnych i niszczycielskich zagrożeń klimatycznych.
Indeks ryzyka klimatycznego dla dzieci nie obejmuje małych państw wyspiarskich, których powierzchnia lądowa jest mniejsza niż 20 000 km², ze względu na ograniczenia w dostępności danych. Wiele małych państw wyspiarskich stoi w obliczu poważnego zagrożenia swojego istnienia
w związku z następującymi zmianami klimatycznymi, które jednocześnie nie są odpowiednio odzwierciedlone w danych ani odpowiednio ujęte w indeksie zagrożeń.
Według indeksu ryzyka klimatycznego dla dzieci najbardziej narażona na zagrożenia związane ze zmianami klimatem jest Afryka i Azja Południowa. Pierwsze miejsce w zestawieniu zajęła Republika Środkowoafrykańska (CCRI 8,7), drugie Czad (CCRI 8,5), trzecie Nigeria (CCRI 8,5). Polska znalazła się na miejscu 126 na 163 badane kraje z wynikiem indeksu 3,5. Wśród krajów, w których dzieci są najmniej narażone na zagrożenia związane ze zmianami klimatycznymi znalazły się takie państwa jak Islandia, Luksemburg czy Nowa Zelandia.
Pomóż nam ratować dzieci, które cierpią z powodu braku dostępu do czystej wody.