Jak zmiany klimatyczne wpływają na dzieci?

Ten tekst przeczytasz w 3 minuty.

Kryzys klimatyczny nie tylko zmienia planetę, ale także dzieci. Wpływa na ich zdrowie i rozwój. Uprzywilejowane położenie geograficzne nie chroni przed zmianami klimatu - również w krajach rozwiniętych skutki kryzysu klimatycznego są odczuwalne.  

Jak zmiany klimatyczne wpływają na dzieci?

© UNICEF/UN0644298/Fazel

Najnowszy raport UNICEF zatytułowany The Climate Changed Child skupia się przede wszystkim na postępującym ograniczeniu dostępu do bezpiecznych źródeł wody oraz niezbędnych usług z nią związanych. Niedobory wody mają coraz poważniejsze konsekwencje dla życia najmłodszych, wpływając bezpośrednio na ich zdrowie psychiczne i fizyczne.

Raport wskazuje, że dzieci obecnie narażone są przede wszystkim na niebezpieczeństwa wynikające z ograniczonych zasobów wodnych, wysokiego poziomu sezonowej zmienności w dostępie do jej źródeł, spadku poziomu wód gruntowych lub ryzyka suszy. Najwięcej z nich żyje w regionach Bliskiego Wschodu i Afryki Północnej oraz Azji Południowej. Według danych zebranych przez UNICEF w 2022 r. prawie miliard dzieci na świecie było narażonych na wysoki lub skrajnie wysoki poziom stresu wodnego.

Dowiedz się więcej o szczycie klimatycznym COP28.

Skrajna wrażliwość na warunki dotyczące wody dotyczyła 436 mln dzieci, które doświadczały jednocześnie poważnych konsekwencji jej niedoboru oraz skutków braku dostępu do usług związanych z wodą pitną. Takie warunki nie tylko narażają życie, zdrowie i dobre samopoczucie najmłodszych, ale są też jedną z głównych przyczyn zgonów dzieci poniżej 5. roku życia.

Pełna treść raportu: https://www.unicef.org/reports/climate-changed-child

Jak zmiany klimatyczne wpływają na dzieci?

© UNICEF/UN0639244/Sewunet

Na obszarach narażonych na wysoki lub bardzo wysoki niedobór wody żyje 739 mln dzieci, a zmiany klimatu grożą dalszym pogorszeniem sytuacji.

Inwestycje w bezpieczną wodę pitną i usługi sanitarne są niezbędną, pierwszą linią obrony w celu ochrony dzieci przed skutkami zmian klimatu. W ramach nadchodzącego szczytu COP28 UNICEF wzywa światowych przywódców i społeczność międzynarodową do podjęcia kroków niezbędnych do zapewnienia dzieciom planety nadającej się do życia.

Dzieci są wyjątkowo podatne na zróżnicowane skutki zmian klimatu, takie jak zanieczyszczenie środowiska, epidemie i ekstremalne warunki pogodowe.

Jak zmiany klimatyczne wpływają na dzieci?

Musimy zrobić więcej, aby chronić młodych ludzi przed negatywnymi skutkami zmian klimatycznych.

Podczas Szczytu Klimatycznego COP28 UNICEF wzywa do:

  • PODNIESIENIA kwestii wpływu zmian klimatycznych na dzieci w ramach obrad podczas COP28 i zwołanie komisji złożonej z ekspertów zajmujących się tym tematem.
  • UWZGLĘDNIENIA dzieci i równości międzypokoleniowej do Global Stocktake (GST).
  • WŁĄCZENIA dzieci i ich kluczowych umiejętności przystosowania się do zmian klimatycznych do ostatecznej wersji dokumentu Global Goal for Adaptation (GGA).
  • ZAPEWNIENIA, że Fundusz Strat i Szkód oraz ustalenia dotyczące finansowania będą dostosowane do potrzeb dzieci, a ich prawa zostaną uwzględnione w zarządzaniu funduszem i procesie decyzyjnym.

Global Stocktake (GST) jest podstawowym elementem Porozumienia paryskiego, który służy do monitorowania jego wdrażania i oceny wspólnych postępów w osiąganiu uzgodnionych celów.

28. Konferencja Organizacji Narodów Zjednoczonych COP28 to krytyczny moment w przeciwdziałaniu katastrofom klimatycznym. Światowi przywódcy i społeczność międzynarodowa muszą podjąć zdecydowane kroki, uwzględniając potrzeby i prawa dzieci. Rządy państw mają obowiązek zapewnienia czystego, zdrowego i zrównoważonego środowiska w celu ochrony najmłodszych. Naszym wspólnym obowiązkiem jest umieszczenie młodych osób w centrum pilnych działań na rzecz ochrony klimatu oraz zatroszczenie się o ich bezpieczną przyszłość.

Pomóż nam ratować dzieci, które cierpią z powodu braku wody.

Jak zmiany klimatyczne wpływają na dzieci?

© UNICEF/UN0594299/Naftalin

Zobacz również

Polio zagraża dzieciom w Strefie Gazy. Ruszyła kampania szczepień UNICEF.

Polio zagraża dzieciom w Strefie Gazy. Ruszyła kampania szczepień UNICEF.

Wirus polio typu 2 został wykryty w Strefie Gazy w lipcu 2024 roku. Spowodowało to konieczność uruchomienia pilnej kampanii szczepień prowadzonej przez UNICEF, WHO, UNRWA i partnerów. Jej celem jest zaszczepienie ponad 640 tys. dzieci poniżej dziesiątego roku życia.  

Więcej
9 miejsc, w których kryzysy humanitarne utrudniają dzieciom edukację

9 miejsc, w których kryzysy humanitarne utrudniają dzieciom edukację

W obliczu kryzysów humanitarnych edukacja jest dla dzieci szansą na normalną przyszłość. Zachowanie ciągłości nauki musi zawsze być priorytetem, ale niestety szacuje się, że na całym świecie 224 mln najmłodszych wymaga pilnego wsparcia edukacyjnego.

Więcej
Powstał Zespół ds. Partycypacji Dzieci i Młodzieży, wspólna inicjatywa RPD i UNICEF Polska

Nic o nas bez nas. Powstał Zespół ds. Partycypacji Dzieci i Młodzieży, wspólna inicjatywa RPD i UNICEF Polska

26 sierpnia w Biurze Rzeczniczki Praw Dziecka zostanie uroczyście zainaugurowana działalność Zespołu. Tworzą go młodzi aktywiści, ich rodzice, eksperci z różnych dziedzin, redaktorzy poruszający tematykę społeczną, w tym praw dzieci, a przewodniczy mu prof. Ewa Jarosz. 

Więcej