UNICEF: W 2050 r. liczba wczesnych małżeństw w Afryce wzrośnie do 310 milionów

Ten tekst przeczytasz w 3 minuty.
UNI202461

Nowy Jork/Lusaka, 26 listopada 2015 r. – Jeśli obecna tendencja utrzyma się, to w 2050 r. liczba wczesnych małżeństw w Afryce wzrośnie ze 125 milionów do 310 milionów, alarmuje UNICEF.

W najnowszym raporcie “A Profile of Child Marriage in Africa” UNICEF przedstawia główne przyczyny prognozowanego wzrostu. Są nimi: zbyt wolne tempo redukcji wskaźnika zawierania wczesnych małżeństw oraz szybki wzrost liczby ludności. W innych częściach świata obecne wskaźniki i trendy demograficzne wskazują na malejącą z każdym rokiem liczbę wczesnych małżeństw. W 2050 r. Afryka prześcignie Azję Południową jako region o największej liczbie kobiet w wieku 20-24 lat, które zostały wydane za mąż jako dzieci.                                                            

Małżeństwa dzieci utrwalają praktyki, które co raz trudniej wyeliminować – praktyki, które podważają wartość kobiet, powiedziała Nkosazana Dlamini Zuma, przewodnicząca Komisji Unii Afrykańskiej.

W Afryce, odsetek młodych kobiet, które zostały wydane za mąż jako dzieci zmniejszył się z 44% w 1990 r. do 34% obecnie. Jednak przewiduje się, że liczba dziewcząt w Afryce wzrośnie z obecnych 275 milionów do 465 milionów w 2050 r. Nawet jeśli tempo spadku wskaźnika zawierania wczesnych małżeństw zwiększy się dwukrotnie, to i tak wzrośnie liczba wczesnych małżeństw. Dlatego konieczne jest podjęcie jeszcze bardziej intensywnych działań.

Niestety prawdopodobieństwo, że dziewczynka mieszkająca w rodzinie o najniższym poziomie dochodów zostanie wydana za mąż jako dziecko, jest tak wysokie, jak 25 lat temu.

Wczesne małżeństwa wpływają na zdrowie i jakość życia dzieci. Mają one mniejsze szanse na ukończenie szkoły, zdobycie zawodu, a także częściej stają się ofiarami przemocy i zakażenia wirusem HIV. Dzieci urodzone przez nastoletnie matki są narażone na niską masę urodzeniową oraz śmierć tuż po porodzie. Wczesne małżeństwa utrwalają też błędne koło ubóstwa.

UNI202453

W maju tego roku Unia Afrykańska rozpoczęła obejmującą cały kontynent akcję „Koniec Wczesnych Małżeństw”. Dla rządów państw stworzono plan działań, którego celem jest zmniejszenie odsetka małżeństw zawieranych przez dzieci poprzez zwiększenie dostępu dziewcząt do rejestracji urodzeń, wprowadzenie wysokiej jakości edukacji i opieki medycznej, jak również ugruntowanie i egzekwowanie prawa i regulacji, które chronią prawa dziewcząt oraz zakazują zawierania małżeństw przed 18. rokiem życia.

Sama liczba dziewcząt dotkniętych tym procederem – ich utracone dzieciństwo i naznaczona przyszłość – wskazują na pilną potrzebę zakazania praktyk wczesnego małżeństwa raz na zawsze – powiedział Dyrektor Generalny UNICEF, Anthony Lake.

Dane wskazują, że wyeliminowanie małżeństw dzieci wymaga większego skupienia się na najuboższych i najbardziej marginalizowanych grupach dziewcząt – tych w największej potrzebie i obarczonych największym ryzykiem – zapewnienie im odpowiedniej edukacji i innych świadczeń chroniących przed wczesnym zamążpójściem. Życie tych dziewcząt i przyszłość społeczności, w których żyją są zagrożone.

Każda dziecięca panna młoda do osobna tragedia. A ich rosnąca liczba jest nie do zaakceptowania.

W połowie listopada UNICEF Polska wspólnie z Arturem Żmijewskim, Ambasadorem Dobrej Woli UNICEF, rozpoczął kampanię „Uratuj dziecko w Afryce”. Organizacja apeluje o pomoc dla Mali, gdzie tysiące mam traci życie podczas porodu. Wiele z nich niestety ze względu na przedwczesne macierzyństwo.

Pomóc można na unicef.pl/afryka

MALIBanner528x300_Artur2

Zobacz również

Jak radzić sobie z lękiem separacyjnym u dziecka?

Jak radzić sobie z lękiem separacyjnym u dziecka?

Rozłąki z dzieckiem mogą być bolesne zarówno dla dziecka, jak i rodzica. Czasami jednak rozstanie może wywoływać u dziecka niepokój i uczucie zmartwienia. 

Więcej
Jak rozmawiać z dziećmi o mowie nienawiści

Jak rozmawiać z dziećmi o mowie nienawiści

Mowa nienawiści ma długą historię, ale rozwój internetu przyczynił się do tego, jak duży może mieć ona zasięg. Czy to osobiście, czy w przestrzeni online, prawie wszystkie dzieci i młodzież zetkną się kiedyś z mową nienawiści. Warto, abyś jako rodzic porozmawiał z dzieckiem o mowie nienawiści, aby pomóc mu ją rozpoznać i uświadomić go, co może zrobić, gdy się z nią zetknie.

Więcej
Młodzi pytają o zdrowie psychiczne

WIDEO - Młodzi pytają o zdrowie psychiczne

Doktor Hina, ze Szpitala Dziecięcego w Nowym Jorku, odpowiada na pytania młodych osób dotyczące profilaktyki zdrowia psychicznego.

Więcej