WHO i UNICEF ostrzegają: spada liczba zaszczepionych dzieci

Ten tekst przeczytasz w 3 minuty.
UNI346889

Genewa/Nowy Jork, sierpień 2020 r.

WHO i UNICEF apelują o natychmiastowe szczepienie dzieci. Jeszcze przed pandemią, 14 mln dzieci rocznie nie było szczepionych. Obecny kryzys jeszcze bardziej pogorszył sytuację.

Od ponad dekady globalny poziom wyszczepialności wynosi ok. 85%. Obecnie, z powodu kryzysu wywołanego pandemią COVID-19, dostęp dzieci do ratujących życie szczepień został utrudniony. Przerwy w dostawach szczepionek i ograniczenia w przemieszczaniu się to jedne z kluczowych wyzwań, które mogą zniweczyć osiągniecia z ostatnich lat.

Wstępne dane wskazują, że w ciągu pierwszych czterech miesięcy 2020 r. znacząco zmniejszyła się liczba dzieci, które przyjęły wszystkie trzy dawki szczepionki przeciwko błonicy, tężcowi i krztuścowi (DTP). Dzieje się tak po raz pierwszy od 28 lat.

Szczepienia to jedno z najpotężniejszych narzędzi profilaktyki w historii zdrowia publicznego. Obecnie, większa liczba dzieci jest szczepiona niż kiedykolwiek wcześniej. Niestety pandemia może zniweczyć te osiągnięcia, powiedział Dr Tedros Adhanom Ghebreyesus, Dyrektor Generalny WHO. Cierpienie i śmierć dzieci, które nie otrzymały na czas rutynowych szczepień mogą okazać się znacznie poważniejszym problemem niż sam koronawirus. Tak nie musi być. Szczepionki mogą być bezpiecznie dostarczane nawet w czasie pandemii. Apelujemy do rządów państw o kontynuację ratujących życie programów szczepień ochronnych, dodaje Dyrektor Generalny WHO.

Czy grożą nam nowe epidemie?

Z powodu pandemii COVID-19, co najmniej 30 kampanii szczepień przeciwko odrze było lub jest zagrożonych odwołaniem, co może spowodować wybuch epidemii w 2020 r. lub w kolejnych latach. Większość badanych krajów zgłosiła zakłócenia w realizacji programów szczepień, wynikające z pandemii. Nawet, jeśli szczepienia są oferowane, to wiele osób niechętnie wychodzi z domu. Przyczyną tej sytuacji są też przerwy w transporcie, trudności ekonomiczne, ograniczenia w przemieszczaniu się lub obawa przed narażeniem na kontakt z osobą zakażoną. W dodatku, wielu pracowników opieki medycznej zostało oddelegowanych do walki z COVID-19 lub nie mają sprzętu ochronnego.

COVID-19 sprawił, że coś, co wcześniej było tylko rutynowym szczepieniem, teraz jest ogromnym wyzwaniem. Musimy zapobiec dalszemu zmniejszaniu się liczby zaszczepionych dzieci i pilnie wznowić programy szczepień, zanim będzie za późno. Nie możemy zamienić jednego kryzysu zdrowotnego na inny, mówi Henrietta Fore, Dyrektor Generalna UNICEF.

Postęp w docieraniu ze szczepieniami utknął w martwym punkcie jeszcze przed pandemią. Prawdopodobieństwo, że dziecko urodzone dziś, zostanie zaszczepione wszystkimi rekomendowanymi globalnie szczepionkami zanim ukończy 5. rok życia, wynosi mniej niż 20%.

W 2019 r. niemal 14 mln dzieci nie zostało zaszczepionych przeciwko tak groźnym chorobom jak odra czy krztusiec. Większość z nich mieszka w Afryce, głównie w Angoli, Demokratycznej Republice Konga, Etiopii i Nigerii. Niski poziom szczepień odnotowuje także Brazylia, Indie, Indonezja, Meksyk, Pakistan i Filipiny.

Postępy i wyzwania

W ciągu ostatniej dekady niektóre regiony świata odnotowały znaczący postęp w docieraniu ze szczepieniami do swoich mieszkańców. W Azji Południowej odsetek zaszczepionych trzecią dawką szczepionki DTP zwiększył się o 12%, zwłaszcza w Indiach, Nepalu i Pakistanie. Niestety, te osiągnięcia mogą zostać zaprzepaszczone na skutek kryzysu wywołanego pandemią COVID-19.

Sytuacja jest szczególnie niepokojąca w Ameryce Łacińskiej i na Karaibach, gdzie pod względem historycznym zasięg szczepień był zawsze bardzo wysoki. Niestety, znacząco się zmniejszył w ciągu ostatniej dekady. W Brazylii, Boliwii, Haiti i Wenezueli wyszczepialność spadła o co najmniej 14%.

W Polsce funkcjonuje program „Prezenty bez Pudła”, w ramach którego można przekazać darowiznę na zakup produktu humanitarnego, np. szczepionek. Pomoc jest realna, ponieważ zakupione produkty UNICEF wysyła tam, gdzie są najbardziej potrzebne. Więcej informacji.

Zobacz również

Czego potrzebują dzieci po 2 latach wojny w Ukrainie?

Czego potrzebują dzieci po 2 latach wojny w Ukrainie?

Ukraińskie dzieci cierpią z powodu konfliktu zbrojnego, który trwa już 2 lata. Najmłodsi ze wschodniej części kraju (okolice Doniecka i Ługańska) żyją w ciągłym strachu od 2014 r. 

Więcej
Strach, samotność i zimno. Historie dzieci ze Strefy Gazy

Strach, samotność i zimno. Historie dzieci ze Strefy Gazy

Ciągłe poczucie zagrożenia, brak dostępu do wody, jedzenia i opieki medycznej, przerwana edukacja - tak wygląda codzienność dzieci ze Strefy Gazy.

Więcej
UNICEF Polska poszukuje osoby na stanowisko Recepcjonistka/a

Recepcjonistka/a

UNICEF Polska poszukuje osoby na stanowisko Recepcjonistka/a

Więcej