Jemen

UNICEF Polska - Pomoc dla Jemenu

Jemen jest pogrążony w jednym z największych kryzysów humanitarnych na świecie. 23,4 miliony ludzi może liczyć tylko na pomoc humanitarną. Brak wsparcia najdotkliwiej odczuwają najmłodsi.

W Jemenie dzieci umierają z głodu – niektóre jedzą rzadko, niepełnowartościowo, niektóre nie jedzą nic. Ponad 2 miliony dzieci jest poważnie niedożywionych, a blisko 540 tysięcy z nich cierpi na ostre ciężkie niedożywienie – to stan skrajnego wycieńczenia organizmu spowodowany długotrwałym głodem. Brak szybkiej interwencji i odpowiednio dobranego leczenia zazwyczaj oznacza dla dziecka śmierć. Te liczby mogą znacznie wzrosnąć, jeśli natychmiast nie zapewnimy dzieciom w Jemenie pomocy.

UNICEF Polska prowadzi zbiórkę funduszy na pomoc dla Jemenu. Przekazując darowiznę pomagasz dzieciom wrócić do zdrowia. Pomóż teraz. 

Dostęp do wody w Jemenie

© UNICEF/Gabreez

Dostęp do czystej wody jest niezwykle ważny – może zapobiec wielu chorobom, w tym niedożywieniu. UNICEF wspiera programy wodno-sanitarne i zapewnia środki służące naprawie zniszczonych instalacji, jak i budowanie nowych.

Szacuje się, że:

  • 23,4 miliony Jemeńczyków – w tym 12,9 miliona dzieci - potrzebuje pomocy humanitarnej.
  • 17,4 milionów ludzi potrzebuje pomocy związanej z dostępem do żywności.
  • 2,2 miliona dzieci jest poważnie niedożywionych, a prawie 540 tysięcy z nich cierpi z powodu ostrego ciężkiego niedożywienia.
  • Ponad 15,4 miliona ludzi potrzebuje natychmiastowego dostępu do urządzeń wodno-sanitarnych.
  • 1,8 miliona dzieci zostało wewnętrznie przesiedlonych.
  • 2 miliony dzieci nie chodzi do szkoły, a 4 miliony są zagrożone  brakiem możliwości kontynuowania edukacji.
Jemen - dzieci wewnętrznie przesiedlone

© UNICEF/Hayyan

Reem Hamdi ma 7 lat. Żyje razem z rodziną w obozie dla osób wewnętrznie przesiedlonych. Dzięki pomocy humanitarnej mają zapewnione środki do życia. Takich dzieci jest w Jemenie 1,58 miliona – wszystkie potrzebują naszej pomocy.

Przez pierwsze 3 miesiące 2022 roku m.in.:

  • Przebadaliśmy ponad milion dzieci pod kątem niedożywienia.
  • Ponad 350 tysięcy dzieci otrzymało pomoc w zakresie niedożywienia i/lub powiązanych problemów: zostało objętych leczeniem niedożywienia, otrzymało tabletki odrobaczające i suplementy z witaminami i minerałami.
  • Tylko w marcu prawie 2,5 miliona ludzi zyskało dostęp do czystej wody dzięki zapewnionemu dostępowi do paliwa napędzającego pompy wodne.
  • Około 600 tysięcy osób z terenów wiejskich otrzymało podstawową pomoc medyczną.
  • Ponad 33 tysiące dzieci otrzymało wsparcie psychospołeczne.
Jemen - pomoc humanitarna

© UNICEF/Alhamdani

Miejscowi wolontariusze prowadzą kampanie badania dzieci pod kątem niedożywienia. Taśmą MUAC w szybki sposób weryfikują, czy dziecko powinno zostać zakwalifikowane do leczenia. Idrees Mujahed ma 5 lat, otrzymuje specjalne suplementy wspierające jego organizm.

Nasza pomoc objęła znacznie więcej obszarów, takich jak dostęp do sanitariatów i produktów higienicznych, leków i szczepionek, wsparcie w zakresie zdrowia psychicznego oraz dla dzieci z niepełnosprawnościami. Pomoc, którą otrzymują od nas dzieci, jest wszechstronna, a dzięki temu bardzo skuteczna.

Przekazując darowiznę na pomoc dzieciom w Jemenie realnie wspierasz dzieci. Za pozyskane środki zapewnimy im wszystko, co uratuje im życie i pomoże wyzdrowieć i prawidłowo się rozwijać.

Wesprzyj nasze działania w Jemenie!

Zobacz również

Jak radzić sobie z lękiem separacyjnym u dziecka?

Jak radzić sobie z lękiem separacyjnym u dziecka?

Rozłąki z dzieckiem mogą być bolesne zarówno dla dziecka, jak i rodzica. Czasami jednak rozstanie może wywoływać u dziecka niepokój i uczucie zmartwienia. 

Więcej
Jak rozmawiać z dziećmi o mowie nienawiści

Jak rozmawiać z dziećmi o mowie nienawiści

Mowa nienawiści ma długą historię, ale rozwój internetu przyczynił się do tego, jak duży może mieć ona zasięg. Czy to osobiście, czy w przestrzeni online, prawie wszystkie dzieci i młodzież zetkną się kiedyś z mową nienawiści. Warto, abyś jako rodzic porozmawiał z dzieckiem o mowie nienawiści, aby pomóc mu ją rozpoznać i uświadomić go, co może zrobić, gdy się z nią zetknie.

Więcej
Młodzi pytają o zdrowie psychiczne

WIDEO - Młodzi pytają o zdrowie psychiczne

Doktor Hina, ze Szpitala Dziecięcego w Nowym Jorku, odpowiada na pytania młodych osób dotyczące profilaktyki zdrowia psychicznego.

Więcej