Jemen

UNICEF Polska - Pomoc dla Jemenu

Jemen jest pogrążony w jednym z największych kryzysów humanitarnych na świecie. 23,4 miliony ludzi może liczyć tylko na pomoc humanitarną. Brak wsparcia najdotkliwiej odczuwają najmłodsi.

W Jemenie dzieci umierają z głodu – niektóre jedzą rzadko, niepełnowartościowo, niektóre nie jedzą nic. Ponad 2 miliony dzieci jest poważnie niedożywionych, a blisko 540 tysięcy z nich cierpi na ostre ciężkie niedożywienie – to stan skrajnego wycieńczenia organizmu spowodowany długotrwałym głodem. Brak szybkiej interwencji i odpowiednio dobranego leczenia zazwyczaj oznacza dla dziecka śmierć. Te liczby mogą znacznie wzrosnąć, jeśli natychmiast nie zapewnimy dzieciom w Jemenie pomocy.

UNICEF Polska prowadzi zbiórkę funduszy na pomoc dla Jemenu. Przekazując darowiznę pomagasz dzieciom wrócić do zdrowia. Pomóż teraz. 

Dostęp do wody w Jemenie

© UNICEF/Gabreez

Dostęp do czystej wody jest niezwykle ważny – może zapobiec wielu chorobom, w tym niedożywieniu. UNICEF wspiera programy wodno-sanitarne i zapewnia środki służące naprawie zniszczonych instalacji, jak i budowanie nowych.

Szacuje się, że:

 • 23,4 miliony Jemeńczyków – w tym 12,9 miliona dzieci - potrzebuje pomocy humanitarnej.
 • 17,4 milionów ludzi potrzebuje pomocy związanej z dostępem do żywności.
 • 2,2 miliona dzieci jest poważnie niedożywionych, a prawie 540 tysięcy z nich cierpi z powodu ostrego ciężkiego niedożywienia.
 • Ponad 15,4 miliona ludzi potrzebuje natychmiastowego dostępu do urządzeń wodno-sanitarnych.
 • 1,8 miliona dzieci zostało wewnętrznie przesiedlonych.
 • 2 miliony dzieci nie chodzi do szkoły, a 4 miliony są zagrożone  brakiem możliwości kontynuowania edukacji.
Jemen - dzieci wewnętrznie przesiedlone

© UNICEF/Hayyan

Reem Hamdi ma 7 lat. Żyje razem z rodziną w obozie dla osób wewnętrznie przesiedlonych. Dzięki pomocy humanitarnej mają zapewnione środki do życia. Takich dzieci jest w Jemenie 1,58 miliona – wszystkie potrzebują naszej pomocy.

Przez pierwsze 3 miesiące 2022 roku m.in.:

 • Przebadaliśmy ponad milion dzieci pod kątem niedożywienia.
 • Ponad 350 tysięcy dzieci otrzymało pomoc w zakresie niedożywienia i/lub powiązanych problemów: zostało objętych leczeniem niedożywienia, otrzymało tabletki odrobaczające i suplementy z witaminami i minerałami.
 • Tylko w marcu prawie 2,5 miliona ludzi zyskało dostęp do czystej wody dzięki zapewnionemu dostępowi do paliwa napędzającego pompy wodne.
 • Około 600 tysięcy osób z terenów wiejskich otrzymało podstawową pomoc medyczną.
 • Ponad 33 tysiące dzieci otrzymało wsparcie psychospołeczne.
Jemen - pomoc humanitarna

© UNICEF/Alhamdani

Miejscowi wolontariusze prowadzą kampanie badania dzieci pod kątem niedożywienia. Taśmą MUAC w szybki sposób weryfikują, czy dziecko powinno zostać zakwalifikowane do leczenia. Idrees Mujahed ma 5 lat, otrzymuje specjalne suplementy wspierające jego organizm.

Nasza pomoc objęła znacznie więcej obszarów, takich jak dostęp do sanitariatów i produktów higienicznych, leków i szczepionek, wsparcie w zakresie zdrowia psychicznego oraz dla dzieci z niepełnosprawnościami. Pomoc, którą otrzymują od nas dzieci, jest wszechstronna, a dzięki temu bardzo skuteczna.

Przekazując darowiznę na pomoc dzieciom w Jemenie realnie wspierasz dzieci. Za pozyskane środki zapewnimy im wszystko, co uratuje im życie i pomoże wyzdrowieć i prawidłowo się rozwijać.

Wesprzyj nasze działania w Jemenie!

Zobacz również

Rok działalności UNICEF na świecie

Rok działalności UNICEF na świecie

Wielopłaszczyznowy kryzys obserwowany na całym świecie powoduje, że w minionym roku liczba osób wymagających pomocy humanitarnej wzrosła do ok. 274 mln. UNICEF nie ustaje w staraniach o poprawę sytuacji dzieci wszędzie tam, gdzie jest to niezbędne. 

Więcej
Na całym świecie matki cierpią z powodu niedożywienia

Na całym świecie matki cierpią z powodu niedożywienia

Globalnie ponad miliard nastolatek i kobiet cierpi z powodu niedożywienia (w tym niedowagi i niskiego wzrostu), niedoborów podstawowych mikroelementów oraz anemii, co ma katastrofalne skutki dla ich życia i samopoczucia. Epicentrum kryzysu żywieniowego stanowią Azja Południowa i Afryka Subsaharyjska.

Więcej
5 sposobów, jak dbać o siebie i innych w świecie online

5 sposobów, jak dbać o siebie i innych w świecie online

Media społecznościowe mają wiele zalet, ale mogą też przyczynić się do odczuwania negatywnych emocji. Stres, zazdrość, samotność, niska samoocena – to tylko niektóre z nich.

Więcej