Jemen
Niemal 5 lat trwa w Jemenie konflikt, który doprowadził do największej klęski humanitarnej na świecie.
24 miliony z 30,5 miliona mieszkańców kraju wymaga natychmiastowej pomocy. Ofiarami wojny są przede wszystkim najmłodsi. Od sierpnia 2019 roku nowy konflikt w południowym Jemenie pogłębił problem braku bezpieczeństwa żywnościowego, złych warunków sanitarnych i braku dostępu do bezpiecznej wody. Konflikt poważnie wpłynął na systemy zaopatrzenia w wodę i utrudnił dostęp do urządzeń sanitarnych. Zamykanie szkół i szpitali zagraża dostępowi dzieci do edukacji i usług zdrowotnych.
Szacuje się, że:
- 12,6 miliona Jemeńczyków pilnie potrzebuje dostępu do wody.
- Dostęp do szczepień został ograniczony, co spowodowało powrót odry, błonicy i innych chorób.
- 37% dzieci w wieku poniżej 1 roku nie jest w pełni zaszczepionych, a zatem jest narażonych na większe ryzyko chorób, którym można zapobiegać za pomocą szczepień.
- Dzieci ponoszą ciężar konfliktu: 2 tysiące dzieci zostało zabitych, a 4,8 tysiąca zostało okaleczonych od początku konfliktu.
- 2,7 tysiąca chłopców zostało zmuszonych do walk w grupach i siłach zbrojnych.
- Ponad 368 tysięcy dzieci poniżej 5. roku życia cierpi na ciężkie ostre niedożywienie (SAM).
- Co najmniej 2 miliony dzieci w Jemenie jest wyłączonych z systemu edukacji.
- Podczas gdy około 46 procent dziewcząt i 54 procent chłopców uczęszcza do szkoły, dziewczęta częściej rezygnują ze względu na problemy związane z bezpieczeństwem, brakiem nauczycielek i dostępu do usług sanitarnych (ubóstwo menstruacyjne).
Co udało się osiągnąć w 2019 roku
UNICEF odpowiedział na pilne potrzeby w Jemenie pomimo wielu wyzwań, jakie stawiała niezwykle skomplikowana sytuacja w całym kraju. Pomimo złożonego środowiska o ograniczonej dostępności, braku lokalnych dostaw oraz utrudnionego dostępu do paliwa i lokalnej waluty, w 2019 roku:
- Dotarliśmy do około 5,4 miliona osób z czystą wodą.
- 16 milionów osób na obszarach podatnych na cholerę skorzystało z uzdatniania wody, a 6 milionów osób otrzymało informacje zdrowotne.
- Utrzymaliśmy funkcjonowanie ponad 3,7 tysiąca placówek służby zdrowia, docierając do około 730 tysięcy kobiet w ciąży i karmiących piersią.
- Ponad 11,8 miliona dzieci w wieku od 6 miesięcy do 15 lat otrzymało szczepienia przeciwko odrze i różyczce.
- Do końca sierpnia prawie 200 tysięcy dzieci zostało poddanych leczeniu ostrego ciężkiego niedożywienia.
- Prawie 400 tysięcy dzieci otrzymało wsparcie psychologiczne, a 1,6 miliona osób zostało przeszkolonych w zakresie świadomości ryzyka związanego z minami.
Pomimo niedoborów finansowania, ograniczeń operacyjnych i zmieniających się potrzeb w terenie, UNICEF nieustająco niesie pomoc w tym objętym wojną kraju. Tylko w 2019 roku polscy Darczyńcy przekazali na działania pomocowe w Jemenie aż 1,9 miliona złotych! Dzięki tym wpłatom pomogliśmy dzieciom takim jak Monira. Wiele innych wciąż czeka na pomoc.