Jemen

UNICEF Polska - Pomoc dla Jemenu

Jemen jest pogrążony w jednym z największych kryzysów humanitarnych na świecie. 23,4 miliony ludzi może liczyć tylko na pomoc humanitarną. Brak wsparcia najdotkliwiej odczuwają najmłodsi.

W Jemenie dzieci umierają z głodu – niektóre jedzą rzadko, niepełnowartościowo, niektóre nie jedzą nic. Ponad 2 miliony dzieci jest poważnie niedożywionych, a blisko 540 tysięcy z nich cierpi na ostre ciężkie niedożywienie – to stan skrajnego wycieńczenia organizmu spowodowany długotrwałym głodem. Brak szybkiej interwencji i odpowiednio dobranego leczenia zazwyczaj oznacza dla dziecka śmierć. Te liczby mogą znacznie wzrosnąć, jeśli natychmiast nie zapewnimy dzieciom w Jemenie pomocy.

UNICEF Polska prowadzi zbiórkę funduszy na pomoc dla Jemenu. Przekazując darowiznę pomagasz dzieciom wrócić do zdrowia. Pomóż teraz. 

Dostęp do wody w Jemenie

© UNICEF/Gabreez

Dostęp do czystej wody jest niezwykle ważny – może zapobiec wielu chorobom, w tym niedożywieniu. UNICEF wspiera programy wodno-sanitarne i zapewnia środki służące naprawie zniszczonych instalacji, jak i budowanie nowych.

Szacuje się, że:

 • 23,4 miliony Jemeńczyków – w tym 12,9 miliona dzieci - potrzebuje pomocy humanitarnej.
 • 17,4 milionów ludzi potrzebuje pomocy związanej z dostępem do żywności.
 • 2,2 miliona dzieci jest poważnie niedożywionych, a prawie 540 tysięcy z nich cierpi z powodu ostrego ciężkiego niedożywienia.
 • Ponad 15,4 miliona ludzi potrzebuje natychmiastowego dostępu do urządzeń wodno-sanitarnych.
 • 1,8 miliona dzieci zostało wewnętrznie przesiedlonych.
 • 2 miliony dzieci nie chodzi do szkoły, a 4 miliony są zagrożone  brakiem możliwości kontynuowania edukacji.
Jemen - dzieci wewnętrznie przesiedlone

© UNICEF/Hayyan

Reem Hamdi ma 7 lat. Żyje razem z rodziną w obozie dla osób wewnętrznie przesiedlonych. Dzięki pomocy humanitarnej mają zapewnione środki do życia. Takich dzieci jest w Jemenie 1,58 miliona – wszystkie potrzebują naszej pomocy.

Przez pierwsze 3 miesiące 2022 roku m.in.:

 • Przebadaliśmy ponad milion dzieci pod kątem niedożywienia.
 • Ponad 350 tysięcy dzieci otrzymało pomoc w zakresie niedożywienia i/lub powiązanych problemów: zostało objętych leczeniem niedożywienia, otrzymało tabletki odrobaczające i suplementy z witaminami i minerałami.
 • Tylko w marcu prawie 2,5 miliona ludzi zyskało dostęp do czystej wody dzięki zapewnionemu dostępowi do paliwa napędzającego pompy wodne.
 • Około 600 tysięcy osób z terenów wiejskich otrzymało podstawową pomoc medyczną.
 • Ponad 33 tysiące dzieci otrzymało wsparcie psychospołeczne.
Jemen - pomoc humanitarna

© UNICEF/Alhamdani

Miejscowi wolontariusze prowadzą kampanie badania dzieci pod kątem niedożywienia. Taśmą MUAC w szybki sposób weryfikują, czy dziecko powinno zostać zakwalifikowane do leczenia. Idrees Mujahed ma 5 lat, otrzymuje specjalne suplementy wspierające jego organizm.

Nasza pomoc objęła znacznie więcej obszarów, takich jak dostęp do sanitariatów i produktów higienicznych, leków i szczepionek, wsparcie w zakresie zdrowia psychicznego oraz dla dzieci z niepełnosprawnościami. Pomoc, którą otrzymują od nas dzieci, jest wszechstronna, a dzięki temu bardzo skuteczna.

Przekazując darowiznę na pomoc dzieciom w Jemenie realnie wspierasz dzieci. Za pozyskane środki zapewnimy im wszystko, co uratuje im życie i pomoże wyzdrowieć i prawidłowo się rozwijać.

Wesprzyj nasze działania w Jemenie!

Zobacz również

Młodzi w Europie 2024 – warsztaty UNICEF Polska i Biura Parlamentu Europejskiego w Polsce

Młodzi w Europie 2024 – warsztaty UNICEF Polska i Biura Parlamentu Europejskiego w Polsce

9 czerwca 2024 odbędą się wybory do Parlamentu Europejskiego. Do wyzwań reprezentantów w nowej kadencji będzie należeć podjęcie szeregu decyzji, które będą mieć realne przełożenie na życie najmłodszych obywateli Wspólnoty.

Więcej
Prawa dziecka to nasz priorytet – spotkanie organizacji pozarządowych

Prawa dziecka to nasz priorytet – spotkanie organizacji pozarządowych

Ratyfikując Konwencję o prawach dziecka polski rząd zobowiązał się do przestrzegania zapisów tego dokumentu oraz regularnego raportowania postępów z ich realizacji. UNICEF Polska i inne organizacje pozarządowe spotkały się, aby omówić wspólne działania niezbędne do prowadzenia skutecznej polityki na rzecz dzieci.

Więcej
Jak radzić sobie ze stresem

Jak radzić sobie ze stresem

Roli rodzica może towarzyszyć prawdziwy rollercoaster uczuć — od poczucia szczęścia i miłości przez zmartwienie, niepokój, a potem znowu radość. Taka zmienność nastrojów potrafi być stresująca. Poznaj proste i sprawdzone sposoby na zmniejszenie negatywnego wpływ stresu.

Więcej