Sudan Południowy

UNICEF Polska - Uratuj dziecko w Sudanie Południowym
UNICEF Polska - Sudan Południowy

© UNICEF/Phil Hatcher-Moore

Sudan Południowy uzyskał niepodległość w 2011 roku, po długiej wojnie domowej. To najmłodsze państwo świata, wciąż pogrążone w chaosie, objęte jest kryzysem humanitarnym. Problem przesiedleń, powodzie, epidemie i braki żywnościowe są jednymi z wielu zagrożeń, jakie dotykają mieszkańców kraju. Setki tysięcy rodzin musiało opuścić swoje domy w poszukiwaniu bezpiecznego schronienia. Brakuje dostępu opieki medycznej. Warunki sanitarno–higieniczne w tymczasowych obozach są katastrofalne.

Tylko 40% populacji ma dostęp do czystej wody pitnej. Inwestycje w tym obszarze mają kluczowe znaczenie dla poprawy zdrowia dzieci. Zanieczyszczona woda jest jedną z głównych przyczyn rozprzestrzeniania się chorób.

Szacuje się, że w Sudanie w 2019 roku:

 • Przedłużający się konflikt uniemożliwił osobom przesiedlonym powrót do domu i poważnie utrudnia świadczenie podstawowych usług dla 7,5 miliona osób, w tym 4,1 miliona dzieci.
 • Ponad 1,5 miliona osób zostało przesiedlonych wewnątrz kraju, a 2,2 miliona przebywa w krajach sąsiednich.
 • Usługi socjalne, takie jak podstawowa opieka zdrowotna i edukacja, są utrudnione z powodu niestabilnej sytuacji w kraju..
 • UNICEF spodziewa się wzrostu liczby dzieci z ciężkim ostrym niedożywieniem, z 860 tysięcy w 2019 do 1,3 miliona w 2020 roku. To ponad 292 tysięcy dzieci w wieku poniżej 5 lat, które będą cierpieć z powodu ciężkiego ostrego niedożywienia. Powodem jest brak bezpieczeństwa żywnościowego, choroby takie jak malaria, odra, biegunka i złe odżywianie. 
 • Od 2014 r. Organizacja Narodów Zjednoczonych zweryfikowała ponad 3600 przypadków poważnych naruszeń, które dotknęły 98 tysięcy dzieci i młodzieży.
 • 65% kobiet i dziewcząt doświadczyło przemocy fizycznej i / lub seksualnej.
 • Szacuje się, że 900 tysięcy dzieci cierpi z powodu stresu psychicznego, wynikającego z bycia świadkami przemocy lub doświadczenia jej bezpośrednio podczas ataków na szkoły czy podobnych incydentów z użyciem przemocy.
 • Ponad 2,2 miliona dzieci jest poza szkołą, a 6 milionów ludzi jest narażonych na wybuchy chorób, takich jak ebola i cholera. Mają ograniczony dostęp do czystej wody, urządzeń sanitarnych i artykułów higienicznych.
UNICEF Polska - Sudan Południowy

© UNICEF/Helene Sandbu Ryeng

22-miesięczna Adut niesie wodę dla matki, w ich domu w Aweil.

Kiedy Adut miała 14 miesięcy, została przyjęta do programu żywieniowego wspieranego przez UNICEF w Aweil. Dziewczynka była niedożywiona, gorączkowała i miała biegunkę. Nie chciała jeść i z dnia na dzień była coraz słabsza. W ośrodku w Aweil ustalono, że choruje na malarię, która jest jedną z głównych przyczyn niedożywienia.

 

UNICEF Polska - Sudan Południowy

© UNICEF/Helene Sandbu Ryeng

Susan mierzy obwód przedramienia swojej rocznej córki, Flory. (Dżuba, Sudan Południowy)

Po leczeniu malarii i podaniu gotowej do użycia żywności terapeutycznej, Adut został wypisana z programu już po ośmiu tygodniach. Wtedy właśnie, po odzyskaniu siły w nogach, zaczęła chodzić. Teraz jest aktywną, upartą dziewczynką, która wie, jak zdobyć to, czego chce od swoich starszych sióstr i braci. Dobrze się odżywia i zdrowo się rozwija.

 

UNICEF stale podejmuje działania zmierzające do złagodzenia skutków kryzysu humanitarnego w Sudanie Południowym. W samym 2019 roku dotarliśmy z pomocą do prawie 1,1 miliona osób. Ponadto w 2019 roku: 

 • Wyleczonych zostało 91%, czyli ponad 237 tysięcy poważnie niedożywionych dzieci, przyjętych na leczenie.  .
 • Ponad 496 tysięcy osób uzyskało dostęp do czystej wody pitnej, wybudowano 54 studnie, 626 istniejących ujęć wodnych poddano modernizacji.
 • 63 tysiące rodzin otrzymało moskitiery chroniące przed malarią.
 • Dwie krajowe akcje szczepień pomogły dotrzeć do ponad 729 tysięcy dzieci. Dodatkowe fundusze rozwojowe poprawiły dostęp do nauki, docierając do 88% dzieci w wieku szkolnym.
 • 66 tysięcy uczniów uzyskało dostęp do zmodernizowanych urządzeń sanitarnych, a ponad 15 tysięcy kobiet i dziewcząt otrzymało środki higieny intymnej. 
 • Przeszkolono 4500 nauczycieli w zakresie podstawowej pedagogiki, a 598,5 tysiąca dzieci uzyskało dostęp do edukacji - 42 procent tej liczby stanowiły dziewczęta.
 • 303 dzieci zostało uwolnionych z grup zbrojnych, w których były zmuszane do walk
 • 244 tysiące dzieci otrzymało wsparcie psychologiczne.
 • UNICEF współpracował z partnerami i z władzami lokalnymi, aby wspólnie przygotować się na szybkie reagowanie w przypadkach epidemii chorób, takich jak Eboli, a także sytuacji braku bezpieczeństwa żywnościowego czy powszechnych przesiedleń. Ponad 50% partnerstw stanowiło partnerstwa lokalne.

UNICEF przewiduje, że w 2020 roku 1,3 miliona dzieci w Sudanie Południowym będzie niedożywionych, a blisko 300 tysięcy z nich z powodu głodu znajdzie się na granicy życia i śmierci. Jednym z takich dzieci jest Adut. Ponad 1100 ośrodków żywienia wspieranych przez UNICEF w Sudanie Południowym zajmie się większością wspomnianych przypadków. Aby działać, ośrodki potrzebują naszego wsparcia.

Wesprzyj akcję UNICEF Polska i pozwól takim dzieciom jak Adut bezpiecznie wrócić do zdrowia.

Zobacz również

Strach, samotność i zimno. Historie dzieci ze Strefy Gazy

Strach, samotność i zimno. Historie dzieci ze Strefy Gazy

Ciągłe poczucie zagrożenia, brak dostępu do wody, jedzenia i opieki medycznej, przerwana edukacja - tak wygląda codzienność dzieci ze Strefy Gazy.

Więcej
Minął rok od trzęsień ziemi w Turcji i Syrii

Minął rok od trzęsień ziemi w Turcji i Syrii

6 lutego 2023 r. dwa niszczycielskie trzęsienia ziemi i liczne wstrząsy wtórne nawiedziły południowo-wschodnią Turcję i Syrię. Byliśmy i jesteśmy na miejscu w obu krajach, aby nieść pomoc humanitarną poszkodowanym dzieciom i ich rodzinom.

Więcej
PAGEN kolejny rok „Przyjacielem UNICEF”

PAGEN kolejny rok „Przyjacielem UNICEF”

PAGEN Sp. z o.o. wspiera dzieci poprzez program „Przyjaciel UNICEF”. Firma przedłużyła partnerstwo na kolejny rok i przekazała środki, które przeznaczymy na pomoc najmłodszym, cierpiącym z powodu kryzysów humanitarnych związanych między innymi z konfliktami zbrojnymi.

Więcej