Sudan Południowy

UNICEF Polska - Uratuj dziecko w Sudanie Południowym
UNICEF Polska - Sudan Południowy

© UNICEF/Phil Hatcher-Moore

Sudan Południowy uzyskał niepodległość w 2011 roku, po długiej wojnie domowej. To najmłodsze państwo świata, wciąż pogrążone w chaosie, objęte jest kryzysem humanitarnym. Problem przesiedleń, powodzie, epidemie i braki żywnościowe są jednymi z wielu zagrożeń, jakie dotykają mieszkańców kraju. Setki tysięcy rodzin musiało opuścić swoje domy w poszukiwaniu bezpiecznego schronienia. Brakuje dostępu opieki medycznej. Warunki sanitarno–higieniczne w tymczasowych obozach są katastrofalne.

Tylko 40% populacji ma dostęp do czystej wody pitnej. Inwestycje w tym obszarze mają kluczowe znaczenie dla poprawy zdrowia dzieci. Zanieczyszczona woda jest jedną z głównych przyczyn rozprzestrzeniania się chorób.

Szacuje się, że w Sudanie w 2019 roku:

 • Przedłużający się konflikt uniemożliwił osobom przesiedlonym powrót do domu i poważnie utrudnia świadczenie podstawowych usług dla 7,5 miliona osób, w tym 4,1 miliona dzieci.
 • Ponad 1,5 miliona osób zostało przesiedlonych wewnątrz kraju, a 2,2 miliona przebywa w krajach sąsiednich.
 • Usługi socjalne, takie jak podstawowa opieka zdrowotna i edukacja, są utrudnione z powodu niestabilnej sytuacji w kraju..
 • UNICEF spodziewa się wzrostu liczby dzieci z ciężkim ostrym niedożywieniem, z 860 tysięcy w 2019 do 1,3 miliona w 2020 roku. To ponad 292 tysięcy dzieci w wieku poniżej 5 lat, które będą cierpieć z powodu ciężkiego ostrego niedożywienia. Powodem jest brak bezpieczeństwa żywnościowego, choroby takie jak malaria, odra, biegunka i złe odżywianie. 
 • Od 2014 r. Organizacja Narodów Zjednoczonych zweryfikowała ponad 3600 przypadków poważnych naruszeń, które dotknęły 98 tysięcy dzieci i młodzieży.
 • 65% kobiet i dziewcząt doświadczyło przemocy fizycznej i / lub seksualnej.
 • Szacuje się, że 900 tysięcy dzieci cierpi z powodu stresu psychicznego, wynikającego z bycia świadkami przemocy lub doświadczenia jej bezpośrednio podczas ataków na szkoły czy podobnych incydentów z użyciem przemocy.
 • Ponad 2,2 miliona dzieci jest poza szkołą, a 6 milionów ludzi jest narażonych na wybuchy chorób, takich jak ebola i cholera. Mają ograniczony dostęp do czystej wody, urządzeń sanitarnych i artykułów higienicznych.
UNICEF Polska - Sudan Południowy

© UNICEF/Helene Sandbu Ryeng

22-miesięczna Adut niesie wodę dla matki, w ich domu w Aweil.

Kiedy Adut miała 14 miesięcy, została przyjęta do programu żywieniowego wspieranego przez UNICEF w Aweil. Dziewczynka była niedożywiona, gorączkowała i miała biegunkę. Nie chciała jeść i z dnia na dzień była coraz słabsza. W ośrodku w Aweil ustalono, że choruje na malarię, która jest jedną z głównych przyczyn niedożywienia.

 

UNICEF Polska - Sudan Południowy

© UNICEF/Helene Sandbu Ryeng

Susan mierzy obwód przedramienia swojej rocznej córki, Flory. (Dżuba, Sudan Południowy)

Po leczeniu malarii i podaniu gotowej do użycia żywności terapeutycznej, Adut został wypisana z programu już po ośmiu tygodniach. Wtedy właśnie, po odzyskaniu siły w nogach, zaczęła chodzić. Teraz jest aktywną, upartą dziewczynką, która wie, jak zdobyć to, czego chce od swoich starszych sióstr i braci. Dobrze się odżywia i zdrowo się rozwija.

 

UNICEF stale podejmuje działania zmierzające do złagodzenia skutków kryzysu humanitarnego w Sudanie Południowym. W samym 2019 roku dotarliśmy z pomocą do prawie 1,1 miliona osób. Ponadto w 2019 roku: 

 • Wyleczonych zostało 91%, czyli ponad 237 tysięcy poważnie niedożywionych dzieci, przyjętych na leczenie.  .
 • Ponad 496 tysięcy osób uzyskało dostęp do czystej wody pitnej, wybudowano 54 studnie, 626 istniejących ujęć wodnych poddano modernizacji.
 • 63 tysiące rodzin otrzymało moskitiery chroniące przed malarią.
 • Dwie krajowe akcje szczepień pomogły dotrzeć do ponad 729 tysięcy dzieci. Dodatkowe fundusze rozwojowe poprawiły dostęp do nauki, docierając do 88% dzieci w wieku szkolnym.
 • 66 tysięcy uczniów uzyskało dostęp do zmodernizowanych urządzeń sanitarnych, a ponad 15 tysięcy kobiet i dziewcząt otrzymało środki higieny intymnej. 
 • Przeszkolono 4500 nauczycieli w zakresie podstawowej pedagogiki, a 598,5 tysiąca dzieci uzyskało dostęp do edukacji - 42 procent tej liczby stanowiły dziewczęta.
 • 303 dzieci zostało uwolnionych z grup zbrojnych, w których były zmuszane do walk
 • 244 tysiące dzieci otrzymało wsparcie psychologiczne.
 • UNICEF współpracował z partnerami i z władzami lokalnymi, aby wspólnie przygotować się na szybkie reagowanie w przypadkach epidemii chorób, takich jak Eboli, a także sytuacji braku bezpieczeństwa żywnościowego czy powszechnych przesiedleń. Ponad 50% partnerstw stanowiło partnerstwa lokalne.

UNICEF przewiduje, że w 2020 roku 1,3 miliona dzieci w Sudanie Południowym będzie niedożywionych, a blisko 300 tysięcy z nich z powodu głodu znajdzie się na granicy życia i śmierci. Jednym z takich dzieci jest Adut. Ponad 1100 ośrodków żywienia wspieranych przez UNICEF w Sudanie Południowym zajmie się większością wspomnianych przypadków. Aby działać, ośrodki potrzebują naszego wsparcia.

Wesprzyj akcję UNICEF Polska i pozwól takim dzieciom jak Adut bezpiecznie wrócić do zdrowia.

Zobacz również

5 prostych sposobów na interakcje z dzieckiem poprzez zabawę

5 prostych sposobów na interakcje z dzieckiem poprzez zabawę

W trakcie pierwszego 1000 dni życia dziecka (3 lata) mózg rozwija się szybciej niż w jakimkolwiek innym okresie. Jeszcze zanim małe dzieci opanują naukę mówienia, możemy pomóc wpływać pozytywnie na rozwój ich mózgu.

Więcej
Zabawa to podstawa rozwoju dziecka

Zabawa to podstawa rozwoju dziecka

Może się wydawać, że w zabawie chodzi wyłącznie o radość, ale dla niemowląt i małych dzieci zabawa to coś znacznie więcej. Pozwala na uczenie się i rozwijanie ważnych umiejętności życiowych — od rozwiązywania problemów po wyrażanie pomysłów. 

Więcej
10 zdrowych nawyków cyfrowych dla całej rodziny

10 zdrowych nawyków cyfrowych dla całej rodziny

Wychowywanie dzieci w erze cyfrowej nie jest proste. Czasem ciężko nadążyć za rozwojem technologii i pojawiającymi się wraz z nim zagrożeniami i udogodnieniami.

Więcej