Niger
Niger to kraj położony w Afryce Zachodniej, przez wielu mylony z sąsiadującą Nigerią. Kraj, którego prawie cały obszar zajmuje Sahara, a tylko 3% stanowi ziemia uprawna, należy do najsłabiej rozwiniętych państw na świecie. Nękany przez cykliczne susze i powodzie, stanął w obliczu poważnego kryzysu humanitarnego. 380 tysięcy dzieci zagrożonych jest ciężkim ostrym niedożywieniem. Konflikt i niepewność pogłębiły istniejące już problemy spowodowane klęskami żywiołowymi, kryzysami zdrowia i problemami strukturalnymi. Przewiduje się, że potrzeby humanitarne w 2020 roku jeszcze wzrosną.
UNICEF Polska w 2019 roku zainaugurował akcję pomocową na rzecz ratowania dzieci umierających z głodu w jednym z najbiedniejszych krajów świata. Jednym z dzieci dotkniętych kryzysem żywnościowym, którego poruszającą historię zespół UNICEF Polska poznał w Nigrze, jest Omara, którą widzisz na zdjęciu.
Poznaj historię Omary i dowiedz się więcej o sytuacji i potrzebach dzieci w Nigrze.
Szacuje się, że:
- Około 2,9 miliona ludzi, w tym 1,6 miliona dzieci wymaga pomocy humanitarnej. Wielu z nich mieszka w obszarach trudnodostępnych.
- Nasilające się ataki na ludność cywilną w regionie jeziora Czad uniemożliwiły 263 tysiącom uchodźców i osobom przesiedlonym powrót do swoich domów.
- W lipcu 2019 roku wybuchł nowy kryzys, w którym ponad 35 tysięcy osób uciekło od okrucieństw w północnej Nigerii i przybyło do Maradi, stolicy Nigru.
- Ponad 260 tysięcy osób mieszka na obszarach dotkniętych powodzią.
- 380 tysięcy dzieci jest narażonych na poważne ostre niedożywienie (SAM) a 600 tysięcy dzieci jest zagrożonych epidemią.
- Dziewczęta są zagrożone porwaniem, wczesnym małżeństwem, a chłopcy są wykorzystywani do pracy i zmuszani do walk, jako członkowie grup zbrojnych.
W 2019 nieśliśmy pomoc w Nigrze:
- Prawie 207 tysięcy dzieci cierpiących na skutek ciężkiego ostrego niedożywienia (SAM), otrzymało ratującą życie pastę terapeutyczną, a prawie 317 tysięcy dzieci zostało zaszczepionych przeciwko odrze.
- Prawie 389 tysięcy osób zagrożonych chorobami spowodowanymi przez zanieczyszczoną wodę otrzymało zestawy higieniczne lub zostało objęte działaniami w ramach kampanii promujących higienę.
- Ponad 24 tysięcy dzieci w wieku poniżej 5 lat uzyskało dostęp do ratujących życie usług zdrowotnych.
- Ponad 30 tysięcy dzieci otrzymało materiały edukacyjne, a szkolenie nauczycieli w zakresie wsparcia psychologicznego miało kluczowe znaczenie dla poprawy samopoczucia ponad 20,5 tysięcy dzieci, które doświadczyły przemocy i przesiedlenia.
- Ponad 2,7 tysięcy dzieci skorzystało z bezpośredniego wsparcia psychologicznego.
- UNICEF koordynował wdrożenie działań w formule, jaką jest Mechanizm Szybkiego Reagowania. Przeprowadził 115 ocen i zapewnił pomoc wielosektorową, w tym niezbędne artykuły gospodarstwa domowego i schronienie prawie 48 tysiącom osób.