Niger

UNICEF Polska - Pomoc dla Nigru

Niger to kraj położony w Afryce Zachodniej, przez wielu mylony z sąsiadującą Nigerią. Kraj, którego prawie cały obszar zajmuje Sahara, a tylko 3% stanowi ziemia uprawna, należy do najsłabiej rozwiniętych państw na świecie. Nękany przez cykliczne susze i powodzie, stanął w obliczu  poważnego kryzysu humanitarnego. 380 tysięcy dzieci zagrożonych jest ciężkim ostrym niedożywieniem. Konflikt i niepewność pogłębiły istniejące już problemy spowodowane klęskami żywiołowymi, kryzysami zdrowia i problemami strukturalnymi. Przewiduje się, że potrzeby humanitarne w 2020 roku jeszcze wzrosną.

UNICEF Polska w 2019 roku  zainaugurował  akcję pomocową na rzecz ratowania dzieci umierających z głodu w jednym z najbiedniejszych krajów świata.  Jednym z dzieci dotkniętych kryzysem żywnościowym, którego poruszającą historię zespół UNICEF Polska poznał w Nigrze, jest Omara, którą widzisz na zdjęciu.

UNICEF Polska - Pomoc dla Nigru - Omara

© UNICEF/El Tanbouli-Jabłońska/F11-Studio

Poznaj historię Omary i dowiedz się więcej o sytuacji i potrzebach dzieci w Nigrze.

Szacuje się, że:

  • Około 2,9 miliona ludzi, w tym 1,6 miliona dzieci wymaga pomocy humanitarnej. Wielu z nich mieszka w obszarach trudnodostępnych.
  • Nasilające się ataki na ludność cywilną w regionie jeziora Czad uniemożliwiły 263 tysiącom uchodźców i osobom przesiedlonym powrót do swoich domów.
  • W lipcu 2019 roku wybuchł nowy kryzys, w którym ponad 35 tysięcy osób uciekło od okrucieństw w północnej Nigerii i przybyło do Maradi, stolicy Nigru.
  • Ponad 260 tysięcy osób mieszka na obszarach dotkniętych powodzią.
  • 380 tysięcy dzieci jest narażonych na poważne ostre niedożywienie (SAM) a 600 tysięcy dzieci jest zagrożonych epidemią. 
  • Dziewczęta są zagrożone porwaniem, wczesnym małżeństwem, a chłopcy są wykorzystywani do pracy i zmuszani do walk, jako członkowie grup zbrojnych.
UNICEF Polska - Pomoc dla Nigru - Maman

© UNICEF/El Tanbouli-Jabłońska/F11-Studio

Maman Yassirou, którego widzisz na zdjęciu, ma 9 miesięcy i pochodzi z wioski Samiar Makada w Nigrze. Chłopiec przeszedł infekcję jamy ustnej i nie mógł być karmiony piersią. Z tego powodu cierpiał na niedożywienie i biegunkę, stracił apetyt. Jego mama, Aicha, przyprowadziła go do wspieranego przez UNICEF centrum pomocy dla osób niedożywionych w Mayahi. Chłopiec został objęty programem leczenia niedożywienia i co tydzień Aicha i Maman pokonywali pieszo 9 km, aby dotrzeć do ośrodka, skontrolować stan zdrowia dziecka i otrzymać pomoc. Aicha ma 8 dzieci, w tym parę bliźniąt, która wcześniej także została objęta programem zapobiegania i leczenia niedożywienia.

W 2019 nieśliśmy pomoc w Nigrze:

  • Prawie 207 tysięcy dzieci cierpiących na skutek ciężkiego ostrego niedożywienia (SAM), otrzymało ratującą życie pastę terapeutyczną, a prawie 317 tysięcy dzieci zostało zaszczepionych przeciwko odrze.
  • Prawie 389 tysięcy osób zagrożonych chorobami spowodowanymi przez zanieczyszczoną wodę otrzymało zestawy higieniczne lub zostało objęte działaniami w ramach kampanii promujących higienę.
  • Ponad 24 tysięcy dzieci w wieku poniżej 5 lat uzyskało dostęp do ratujących życie usług zdrowotnych.
  • Ponad 30 tysięcy dzieci otrzymało materiały edukacyjne, a szkolenie nauczycieli w zakresie wsparcia psychologicznego miało kluczowe znaczenie dla poprawy samopoczucia ponad 20,5 tysięcy dzieci, które doświadczyły przemocy i przesiedlenia. 
  • Ponad 2,7 tysięcy dzieci skorzystało z bezpośredniego wsparcia psychologicznego.
  • UNICEF koordynował wdrożenie działań w formule, jaką jest Mechanizm Szybkiego Reagowania. Przeprowadził 115 ocen i zapewnił pomoc wielosektorową, w tym niezbędne artykuły gospodarstwa domowego i schronienie prawie 48 tysiącom osób
UNICEF Polska - Pomoc dla Nigru - Malika

© UNICEF/Frank Dejongh

Malika ma 5 lat i jest niedożywiona. Otrzymała pomoc we wspieranym przez UNICEF ośrodku medycznym w Maradi. Mała dziewczynka została znaleziona na ulicy i zabrana do ośrodka medycznego przez liderkę lokalnej społeczności. Teraz dziewczynką opiekuje się Aicha, Specjalistka ds. Żywności. Malika jest bardzo bystra. Kiedy wyzdrowiała, przypomniała sobie imiona swoich rodziców. Obecnie, pracownicy opieki społecznej szukają jej rodziców, a w międzyczasie dziewczynka może zostać w ośrodku medycznym.

W Nigrze 15% dzieci poniżej 5. roku życia cierpi na skutek ciężkiego ostrego niedożywienia (SAM). Niedożywione dziecko jest 11 razy bardziej narażone na śmierć niż zdrowe dziecko.

Ty też możesz pomóc dzieciom takim jak Malika, Maman i Omara.

Zobacz również

Przyszłość dzieciństwa w zmieniającym się świecie

Przyszłość dzieciństwa w zmieniającym się świecie

Raport UNICEF “The State of the World's Children 2024” to próba odpowiedzi na pytanie, jak zadbać o przyszłość dzieci, w której ich wszystkie prawa będą respektowane. 

Więcej
Debata z okazji 35-lecia Konwencji o prawach dziecka. Wokół zaleceń Komitetu Praw Dziecka dla Polski

Debata z okazji 35-lecia Konwencji o prawach dziecka. Wokół zaleceń Komitetu Praw Dziecka dla Polski

Debata wokół stanu realizacji zaleceń Komitetu Praw Dziecka to wspólne przedsięwzięcie UNICEF Polska, Koalicji Organizacji Pozarządowych monitorujących wdrażanie Konwencji o prawach dziecka w Polsce oraz Rzeczniczki Praw Dziecka.

Więcej
Wpływ wojny w Sudanie na zdrowie psychiczne dzieci

Wpływ wojny w Sudanie na zdrowie psychiczne dzieci

Dzieci w Sudanie doświadczają przemocy, ale także są jej świadkami. Powoduje to u nich silny stres emocjonalny, prowadzący do problemów ze zdrowiem psychicznym.

Więcej