Odcinek 2

green-1.jpg

Witajcie Moi Drodzy!
To ja, Wasz UNILudek! Jak się dzisiaj miewacie? Macie ochotę na kolejną wyprawę? Tak? Świetnie! Zatem zabieram Was do Namibii, kraju w Afryce południowo-zachodniej. Namibia jest prawie 3 razy większa od Polski, ale mieszka tam raptem niecałe 2,5 miliona ludzi. Dlaczego? Ponieważ Namibia prawie w całości jest pustynią!

UNICEF Polska - Podróże z UNILUDKIEM - Namibia

Pustynia wcale nie musi być nudna. Można na niej spotkać ciekawe formacje skalne, jak np. te w Spitzkoppe. Skały mają unikalne kształty, ponieważ przez wiele tysięcy lat drążyła je woda. Teraz są polerowane przez wiatr, bo na pustyni praktycznie nie ma wody. Na większości obszarów Namibii od niemal 10 lat nie padał deszcz! Jeśli przyjrzycie się zdjęciu, zobaczycie, że w odrobinie cienia żyje roślinka. Przyroda jest niesamowita, prawda? Nawet najmniejsza ilość cienia i rosy umożliwia roślinom istnienie.

red-1.jpg
UNICEF Polska - Podróże z UNILUDKIEM - Namibia

Pierwszymi mieszkańcami Namibii był lud San zwany potocznie Buszmenami. Byli to pokojowo usposobieni ludzie, którzy polowali i zbierali dzikie rośliny. Niestety bardziej wojownicze ludy przeganiały ich coraz dalej i dalej, aż na pustynię. Ślady ich wędrówek możemy zobaczyć na skalnych reliefach i malowidłach. Przyjrzyjcie się zdjęciu, to zobaczycie żyrafę i pingwina. Ale pingwiny nie mieszkają w Namibii! Artysta, który wyrzeźbił tę postać, zachował w pamięci historie przodków z dalekiego południa kontynentu i przedstawił je na skale. Jak myślisz, czy dzięki takim reliefom dzieciom łatwiej było się uczyć historii i przyrody?

green-1.jpg
UNICEF Polska - Podróże z UNILUDKIEM - Namibia

Namibia leży nad Oceanem Atlantyckim, który jest lodowaty przez cały rok. Naprawdę! Woda nigdy nie przekracza temperatury +15 stopni, za to żyje w niej dużo ryb. A kto uwielbia ryby? Foki! Na plażach można spotkać wielkie kolonie fok. Gdybyście się tam wybrali, koniecznie weźcie chusteczkę do zatkania nosa! Nieprzyjemna woń fok jest naprawdę trudna do zniesienia! Wytrzymałem z nimi tylko chwilę, ale zdążyłem zrobić zdjęcie i nagrać dla Was film. Chcecie usłyszeć, jak ryczą foki?

UNICEF Polska - Podróże z UNILUDKIEM - Namibia

W Namibii mieszkają też guźce. Są trochę podobne do naszych dzików i nie boją się ludzi. Pewności siebie dodają im ostre kły, ale same ich ryjki są też bardzo twarde i potrafią przebić suchą ziemię w poszukiwaniu robaków czy korzonków. Zobaczcie, jak śmiesznie pożywia się środkowy guziec! Zgiął kolana, aby mieć bliżej do trawy. W Namibii żyją też strusie, antylopy, zebry, słonie, wielkie koty jak lwy i gepardy, gekony, rozmaite ptaki i węże.

blue-3.jpg
UNICEF Polska - Podróże z UNILUDKIEM - Namibia

Pamiętacie, jak w pierwszej wiadomości pisałem Wam, że mieszkańcy Afryki często gotują na podwórku? Po pierwsze – w upalnie dni ciężko wytrzymać w małej chacie, po drugie – często w wiosce jest jedno palenisko i wszyscy mieszkańcy składają się na pożywienie. Część zbóż uprawiają sami, część kupują. Na tym zdjęciu możecie zobaczyć taką zewnętrzną kuchnię. Nad ogniskiem wisi garnek, w którym gotuje się papka z mąki kukurydzianej, czyli najpopularniejsza potrawa.

red-2.jpg
UNICEF Polska - Podróże z UNILUDKIEM - Namibia

Gra w piłkę jest najpopularniejszą zabawą na południu Afryki. I dzieci, i dorośli grają w piłkę nożną, rugby, koszykówkę. W kraju gdzie większość rodzin żyje bardzo biednie, rodzice nie mają pieniędzy na kupowanie lalek, klocków, o grach komputerowych nie wspominając. Za to niemal cały rok jest słoneczna pogoda, która umożliwia zabawy na zewnątrz. Osoby, które chcą kupić dzieciom piłkę albo szkolne przybory, mogą to zrobić tu.

yellow-1.jpg
UNICEF Polska - Podróże z UNILUDKIEM - Namibia

Chcecie pobawić się, jak afrykańskie dzieci? Wyjdźcie na dwór i zabawcie się w mambę!
Mamba to jeden z największych i najgroźniejszych węży afrykańskich. Zaproście do zabawy znajome dzieci i rodziców. Na ziemi narysujcie kwadrat o bokach długości dziesięciu metrów. Wejdźcie do kwadratu i wybierzcie jedną osobę, która stanie się mambą. Zabawa polega na tym, aby mamba łapała dzieci, przy czym nie mogą one wyjść poza kwadrat. Każde złapane dziecko dołącza do mamby jako jego ogon. Kładzie ręce na ramionach poprzednika i razem łapią kolejne dzieci, jako wijący się wąż. Tylko pierwsza osoba, czyli paszcza mamby, może używać rąk do łapania, ale pozostałe mogą owijać się wokół „ofiary” jak wąż. Ostatnie złapane dziecko zostaje następną mambą.

green-2.jpg
UNICEF Polska - Podróże z UNILUDKIEM - Namibia

Ponieważ warunki życia w Namibii są trudne, wiele osób nie ma dostępu do wody, UNICEF pomaga, budując studnie, dostarczając zestawy higieniczne, tabletki do odkażania wody i mydło. Taki prezent afrykańskim dzieciom może zrobić każdy z nas. Klikając w link, można zobaczyć, jak. O higienę należy dbać zawsze, nie tylko w czasie pandemii.

red-2.jpg
UNICEF Polska - Podróże z UNILUDKIEM - Namibia

W Namibii mieszkają różne grupy etniczne, tzn. ludzie różnych kolorów skóry, religii i zwyczajów, mówiący rozmaitymi językami. Jedną z grup jest Himba. Himbów można rozpoznać po tym, że dziewczęta i kobiety nakładają na włosy brązową glinkę, wsmarowują ją też w ciała. Himbowie mieszkają w małych chatkach na skraju pustyni, często nie chodzą do szkoły, pasą kozy i szukają wody. Aby pomóc takim dzieciom jak widoczna na zdjęciu 14-letnia Komukuenga, podarować im dzieciństwo i edukację, można wesprzeć UNICEF. Drodzy Rodzice, czy chcecie dowiedzieć się, jak można pomagać? Kliknijcie w link, poinformujemy Was o możliwościach niesienia pomocy.

green-2.jpg

Uff… Ale upał, prawda? Co prawda nad Oceanem Atlantyckim bywa zimno, ale w większości Namibii jest ciągle gorąco. Podobała się Wam nasza wyprawa? Następnym razem zabiorę Was do Indii, ogromnego kraju w Azji. I wiecie co? Zaproszę Was do konkursu! Do zobaczenia😊 

Wasz UNILudek 

blue-2.jpg

Chcesz się skontaktować? Napisz: ponadczasowi@unicef.pl

Zobacz również

W 2023 roku głodu doświadczyło 733 mln osób

W 2023 roku głodu doświadczyło 733 mln osób

Pogłębiające się globalne kryzysy przyczyniają się do utrzymującego się trzeci rok z rzędu wysokiego poziomu niedożywienia. W 2023 r. głodu doświadczyła co 11 osoba na świecie i co 5 w Afryce – wynika z najnowszego raportu o stanie bezpieczeństwa żywnościowego i żywienia na świecie (SOFI), opublikowanego przez pięć wyspecjalizowanych agend Organizacji Narodów Zjednoczonych.

Więcej
Jak rozmawiać z dzieckiem o zmianie klimatu

Jak rozmawiać z dzieckiem o zmianie klimatu

Rozmowa o zmianie klimatu z dzieckiem może być trudna dla wielu rodziców. To naturalne, że chcemy chronić dzieci przed stresem i zmartwieniami. Jednak jest ona niezbędna, aby nasze pociechy nie czerpały informacji z niepewnych źródeł.

Więcej
Śmiercionośny atak na Ukrainę

Śmiercionośny atak na Ukrainę

Podczas śmiercionośnego ataku rakietowego na Ukrainę zginęło lub zostało rannych co najmniej 150 osób. Poważnym uszkodzeniom uległ szpital dziecięcy Okhmatdyt w Kijowie - największy w kraju ośrodek medyczny dla najmłodszych. 

Więcej