Odcinek 1

green-1.jpg

Kochane Dzieci i Rodzice!
Mam na imię UNILudek. Moje imię pochodzi od UNICEF – organizacji, która pomaga dzieciom na całym świecie. UNICEF dostarcza żywność, lekarstwa i przybory szkolne dzieciom różnych kultur i niektóre z tych kultur chciałbym Wam przybliżyć. Robiąc zdjęcia, staram się nie wchodzić w kadr, ale zawsze możecie próbować mnie odnaleźć 😉. Zapraszam Was dzisiaj w podróż na koniec świata, do kraju, który nazywa się Republika Południowej Afryki, w skrócie RPA. Jest to kraj 3 razy większy niż Polska. Ludzie mówią tu w 11 różnych językach urzędowych. W RPA żyją ludzie o różnych kolorach skóry. Różnorodne tradycje mieszkańców przenikają się wzajemnie. Pasjonujące!
Czy wiecie, że…

UNICEF Polska - Podróże z UNILUDKIEM

RPA jest jedynym krajem na świecie, który ma aż 3 stolice! Są to miasta: Pretoria, Bloemfontain i Kapsztad. Posyłam Wam zdjęcie Kapsztadu, który leży nad Oceanem Atlantyckim u podnóża Góry Stołowej. Góra została tak nazwana, ponieważ jest płaska jak stół i zazwyczaj spływa z niej biała chmura przypominająca obrus. W Kapsztadzie jest sporo wieżowców, tak jak w dużych miastach w Polsce, jednak większość ludzi mieszka w mniejszych domach. Niektórzy z nich w bardzo biednych, krytych liśćmi palmowymi. Inni mieszkają w ogromnych willach z własnymi basenami.

red-1.jpg
UNICEF Polska - Podróże z UNILUDKIEM

W RPA przyroda jest bardzo zróżnicowana. Ze wschodu i zachodu kraj otaczają oceany, zaś w środku można podziwiać góry i pustynie. Na północnym wschodzie znajduje się kraina zwana Mpumalanga, co znaczy „Kraj wschodzącego słońca”. Płynie tam rzeka Blyde, która tworzy niezwykłe formacje skalne. To co widzicie na zdjęciu, nosi zwykłą nazwę Dziury, ale przecież wcale nie jest zwykłe! Wyobraźcie sobie, ile tysięcy lat woda musiała rzeźbić te koronkowe dekoracje w skale, aby mogły cieszyć nasze oczy!

blue-1.jpg
UNICEF Polska - Podróże z UNILUDKIEM

Czy uwierzycie mi, gdy powiem, że na południu Afryki potrafi być tak zimno, że mieszkają tam pingwiny?! Ocean Atlantycki jest lodowaty i prawie zawsze straszy spienionymi falami. To dlatego pingwinom jest tam dobrze. Mieszkają na plaży, gdzie prowadzą życie rodzinne i towarzyskie. Pingwinia mama składa jaja do norki wygrzebanej w piasku. Jaja są duże, więc jest to spory wysiłek. Jajami opiekują się oboje rodzice i wspólnie potem wychowują małe pingwinki. W oceanie jest mnóstwo ryb, które stanowią ich pożywienie.

UNICEF Polska - Podróże z UNILUDKIEM

Oczywiście w Afryce żyją też zwierzęta, które najbardziej się z nią kojarzą, np. słonie i żyrafy. Zazwyczaj żyją ze sobą w symbiozie. Pasą się na rozległych sawannach i w buszu. Nawet krokodyle, gdy są najedzone, nie atakują innych zwierząt. Leżą spokojnie w wodzie lub na trawie, z paszczą otwartą tak, aby wpadały do niej promienie słoneczne, które pomagają trawić pokarm. Największym parkiem z dzikimi zwierzętami jest Park Krugera. Nie należy tam chodzić na piechotę! Lepiej z samochodu albo w wyznaczonych miejscach bezpiecznie oglądać lwy, aby nie stać się ich przekąską!

red-2.jpg
UNICEF Polska - Podróże z UNILUDKIEM

RPA jest krajem pełnym sprzeczności. Znajdziemy w nim zarówno wielkie miasta, wspaniałe autostrady jak i maleńkie wioski, do których trudno dotrzeć. Wieś otoczona jest zawsze płotem, chroniącym mieszkańców przed dzikimi zwierzętami. Krzyżowa konstrukcja, którą widzicie na zdjęciu, to kuchnia. Krzyżak chroni ogień, na którym gotuje się posiłki,  przed powiewami wiatru. Gdy wieje z północy, posiłek gotuje się po stronie południowej. Dzieci z takich wiosek muszą wędrować do szkoły pieszo nawet przez godzinę. W drodze często towarzyszy im śpiew. 

yellow-1.jpg
UNICEF Polska - Podróże z UNILUDKIEM

W RPA, jak w całej Afryce, jest mnóstwo dzieci potrzebujących pomocy. 5-letni Anton z Kapsztadu uwielbia tańczyć i rozbawiać swoje przybrane rodzeństwo. Anton mieszka w rodzinie zastępczej. W RPA jest wiele osieroconych i porzuconych dzieci, które potrzebują pomocy. Dlatego organizacja UNICEF dokłada starań, aby pomagać dzieciom takim jak Anton w nauce. Dostarcza im przybory szkolne, zapewnia odpowiednie szczepienia i pomaga się rozwijać. Zobacz, jak UNICEF wyposaża dzieci do szkoły.

green-2.jpg

Mam nadzieję, że dobrze się bawiliście, czytając moje opowieści. Afryka to olbrzymi kontynent, bardzo zróżnicowany, RPA zaś to tylko jeden spośród ponad 50 krajów kontynentu. Następnym miejscem, do którego Was zabiorę, będzie Namibia, prawie w całości składająca się z pustyni. I zobaczycie, że pustynia wcale nie musi być nudna!!! I nauczę Was kilku zabaw afrykańskich😊.
Pozdrawiam Was serdecznie! Do zobaczenia za miesiąc! 

Wasz UNILudek 

blue-2.jpg

Chcesz się skontaktować? Napisz: ponadczasowi@unicef.pl

Zobacz również

Jak zmiany klimatyczne wpływają na dzieci?

Jak zmiany klimatyczne wpływają na dzieci?

Kryzys klimatyczny nie tylko zmienia planetę, ale także dzieci. Wpływa na ich zdrowie i rozwój. Uprzywilejowane położenie geograficzne nie chroni przed zmianami klimatu - również w krajach rozwiniętych skutki kryzysu klimatycznego są odczuwalne. 

Więcej
UNICEF szczepi przeciwko malarii w Kamerunie

UNICEF szczepi przeciwko malarii w Kamerunie

Po programie pilotażowym w trzech afrykańskich krajach, ponad 330 tys. dawek zatwierdzonej przez WHO szczepionki dotarło do Kamerunu. 

Więcej
Każde dziecko powinno znać swoje prawa

Każde dziecko powinno znać swoje prawa

Wraz z Teatrem Muzycznym ROMA przygotowaliśmy dwa filmy edukacyjne dla najmłodszych, ale także dla dorosłych, ponieważ to właśnie my - dorośli jesteśmy odpowiedzialni za to, aby prawa dziecka były przestrzegane, a dzieci były ich świadome.

Więcej