Odcinek 3

green-1.jpg

Cześć! To ja, Wasz UNILudek! Byliśmy już w Afryce, teraz wyruszamy do Azji. Czy wiecie, że to największy kontynent na świecie? Zabieram Was dziś do Indii, kraju tak ogromnego, że jego terytorium nazywa się Subkontynentem Indyjskim. Nazwa subkontynent wywodzi się stąd, że ogromny Półwysep Indyjski oddzielają od pozostałej części Azji najwyższe góry świata: Himalaje i Karakorum. Obszar półwyspu przekracza powierzchnię Polski ponad 10 razy.

UNICEF Polska - Podróże z UNILUDKIEM - Indie

© pixabay.com/Darshak Pandya

yellow-1.jpg
UNICEF Polska - Podróże z UNILUDKIEM - Indie

W Indiach mieszka ponad miliard ludzi! Niesamowite! Indyjskie kobiety bardzo łatwo rozpoznać po charakterystycznym stroju, który nazywa się sari. Sari to pas materiału długości około 6 m. Owija się go wokół cienkiej spódnicy do kostek, a fałdki wkłada się za gumkę w pasie. Ostatni kawałek kobiety zarzucają na ramię. Czasem – jak na zdjęciu - przykrywają nim głowę, aby chronić się przed słońcem. Kobiety noszą też długie bluzki i luźne spodnie. Mężczyźni najchętniej ubierają się po europejsku, ale czasami też noszą długie koszule i pod spodem luźne spodnie wiązane w pasie.

red-1.jpg
UNICEF Polska - Podróże z UNILUDKIEM - Indie

W Indiach mieszka ponad 170 mln muzułmanów, czyli ludzi wyznających islam. Stworzyli oni wiele wspaniałych dzieł sztuki. Najbardziej znanym zabytkiem jest chyba Tadź Mahal z XVII wieku. Jest to grobowiec, który cesarz Szahdżahan wzniósł dla swojej ukochanej żony. Jej imię, Mumtaz Mahal, znaczy Ozdoba Pałacu. Ponad 20 tys. robotników i artystów budowało ten piękny budynek ponad 20 lat. Jest idealnie symetryczny, podobnie jak otaczający go ogród, w którym znajduje się m.in. meczet, czyli świątynia muzułmańska. 

green-1.jpg
UNICEF Polska - Podróże z UNILUDKIEM - Indie

Hinduizm jest bardzo ciekawą religią. Wiele osób sądzi błędnie, że jest to religia politeistyczna, czyli taka, w której wyznaje się wielu bogów. Prawda jest taka, że wyznawcy hinduizmu wierzą w istnienie tylko jednego niematerialnego Boga. Nie ma on kształtu ani granic, zaś cały świat znajduje się w obrębie jego jestestwa. Ganesia, bóg z głową słonia, jest tylko jednym z wielu aspektów jedynego Boga. Tak jak katolicy wierzą, że święci mogą pomagać ludziom i przekazywać modlitwy do Boga, tak hindusi wierzą, że ich bogowie pomagają im w życiu. I tak jak w polskich kościołach stawia się kwiaty pod obrazami świętych, tak hindusi obok kwiatów ofiarują również jedzenie, np. owoce.

UNICEF Polska - Podróże z UNILUDKIEM - Indie

Jedzenie indyjskie jest bardzo charakterystyczne. Zazwyczaj je się rodzaj płaskich chlebków z różnymi sosami. Wielu hindusów (wyznawców hinduizmu) jest wegetarianami. Oznacza to, że nie jadają mięsa. Dlaczego? Aby nie krzywdzić zwierząt. Danie na zdjęciu nazywa się thali. W miseczkach znajdują się sosy (zazwyczaj ostre, z przyprawami takimi jak curry i chili), w nich są zanurzone kawałki białego sera z krowiego mleka oraz warzywa. W Polsce jest wiele indyjskich restauracji. Jeśli się tam kiedyś wybierzecie, nie zapomnijcie powiedzieć kelnerowi, aby podał dania łagodne. Ostrość w wykonaniu indyjskiego kucharza jest naprawdę przeraźliwie ostra!

blue-3.jpg
UNICEF Polska - Podróże z UNILUDKIEM - Indie

Wśród zaskakujących indyjskich świąt najzabawniejsze wydaje się Holi. Jest to wywodzący się ze starożytności rytuał witania wiosny. Tego dnia wszyscy obsypują się kolorowymi farbkami w proszku. Jest przy tym mnóstwo śmiechu i zabawy! Holi obchodzi się w marcu. Zabawa trwa cały dzień i noc. Mimo że święto jest hinduskie, muzułmanie, chrześcijanie i osoby innych wyznań oraz turyści z całego świata chętnie biorą w nim udział. Wasz UNILudek bardzo lubi tę feerię barw.

red-2.jpg
UNICEF Polska - Podróże z UNILUDKIEM - Indie

W każdej kulturze istnieją zwyczaje i tradycje związane z najważniejszymi momentami w życiu: narodzinami, wejściem w dorosłe życie, pożegnaniem z bliskimi zmarłymi. Hindusi wierzą w reinkarnację, czyli wędrówkę duszy po śmierci człowieka. Gdy ciało umiera, dusza przechodzi do następnego ciała i rozpoczyna nowe życie. Im lepszy dla innych był człowiek za życia, tym lepsze otrzymuje następne wcielenie. W wielu kulturach świata pali się ciała zmarłych, w Indiach również. Jednym ze świętych miejsc, w których dokonuje się wielu religijnych obrządków, są słynne schody nad rzeką Ganges w mieście Waranasi. Całe życie pracujemy, planujemy wydatki i wspieramy potrzebujących. Warto rozdysponować majątek także przed ostatnią podróżą. Drodzy Rodzice, czy chcecie dowiedzieć się, dlaczego warto spisać testament?  Kliknijcie tu, prześlemy Wam bezpłatną broszurę.

yellow-1.jpg

Kochane Dzieci!

Znalazłyście mnie na którymś ze zdjęć? Nie? Wygląda na to, że jestem sprytny, prawda? Bardzo chciałbym zobaczyć, jak sobie mnie wyobrażacie? Czy możecie mnie narysować, ulepić z gliny lub plasteliny albo przedstawić w innej, wybranej technice plastycznej? Najciekawsze prace zostaną nagrodzone książkami 😊 Poproście rodziców, aby przeczytali i zaakceptowali załączony pod linkiem regulamin konkursu. Weźcie udział w konkursie na stworzenie mojej podobizny. Zapraszam, nie mogę się doczekać na Wasze prace 😊.

Wasz UNILudek 

blue-2.jpg

Chcesz się skontaktować? Napisz: ponadczasowi@unicef.pl

Zobacz również

Wojna i chłód. Historia rodziny Katii z Ukrainy

Wojna i chłód. Historia rodziny Katii z Ukrainy

Wołczańsk w obwodzie charkowskim był kiedyś przemysłowym miastem. Po sześciu miesiącach walk, toczących się w jego obrębie, leży w gruzach. Według lokalnych władz, 60% budynków zostało całkowicie zniszczonych, a reszta poważnie uszkodzona.

Więcej
CREATON Polska czwarty rok w programie „Przyjaciel UNICEF”

CREATON Polska czwarty rok w programie „Przyjaciel UNICEF”

CREATON Polska sp. z o.o. jako wieloletni partner UNICEF Polska, ponownie przekazuje środki finansowe na rzecz dzieci w trudnych sytuacjach życiowych. 

Więcej
Wykluczenie transportowe utrudnia polskim dzieciom edukację

Wykluczenie transportowe utrudnia polskim dzieciom edukację

44% młodych osób, które wzięły udział w badaniu UNICEF Polska, dotyczącym wykluczenie transportowego, przyznaje, że kierowało się dostępnością transportu publicznego podczas podejmowania decyzji o wyborze szkoły ponadpodstawowej.

Więcej