Odcinek 4

green-1.jpg

Witajcie Kochani! Jak się cieszę, że wielu z Was wzięło udział w konkursie i wymyśliło moją podobiznę! Rozstrzygnięcie konkursu wkrótce!

Dzisiaj zabiorę Was w podróż do Wietnamu, pięknego, górzystego kraju w południowo-wschodniej Azji. Wietnam bardzo ucierpiał podczas licznych wojen, dlatego jest biedny i tamtejsze dzieci potrzebują pomocy. UNICEF udziela jej, dostarczając żywność, środki higieny, lekarstwa i przybory szkolne. Wietnam to duży kraj z wielkimi potrzebami, w którym żyje aż 90 mln. ludzi. 

yellow-1.jpg
UNICEF Polska - Podróże z UNILUDKIEM - Wietnam
UNICEF Polska - Podróże z UNILUDKIEM - Wietnam

Wietnam jest piękny i zielony. Pokrywają go gęste lasy, zaś wschodnie wybrzeże oblewa ocean. W kraju jest ponad 30 parków narodowych, w których  można spotkać wiele gatunków małp, niedźwiedzie, słonie, nosorożce, tygrysy, sarny i malutkie myszojelenie. Wiele z nich to gatunki zagrożone wyginięciem, więc należy je otaczać opieką. 

Wietnamczycy zajmują się głównie uprawą kawy, ryżu, herbaty i rybołówstwem. Na zdjęciu możecie zobaczyć tarasy ryżowe. Prawda, że wyglądają pięknie? Ale czy wiecie jaką ciężką pracą jest wykucie pól ryżowych w skałach, zasianie ich a następnie zebranie ryżu? Ryż rośnie w wodzie, więc zbiera się go ręcznie, stojąc w wodzie na bosaka. Kawę też uprawia się w górach. Na szczęście rośnie na drzewach, więc łatwiej ją zbierać.

green-1.jpg
UNICEF Polska - Podróże z UNILUDKIEM - Wietnam

W Wietnamie jest wiele jezior. Również w samej stolicy kraju, Hanoi. W centrum miasta znajduje się jezioro Hoan Kiem Otaczający je park stanowi oazę spokoju w mieście pełnym samochodów, skuterów i milionów ludzi z całego świata. Oświetlona na pomarańczowo budowla, którą widzicie na zdjęciu, to Wieża Żółwia na Jeziorze Odzyskanego Miecza. Nazwa jeziora pochodzi od legendy. Dawno, dawno temu, podczas ataku Chin na Wietnam, młody rybak otrzymał miecz od żyjącego w jeziorze złotego żółwia. Miecz ów pomógł pokonać najeźdźców i przyniósł rybakowi sławę. Wkrótce został on królem i założył dynastię Li. Chcąc podziękować żółwiowi, młody król udał się nad jezioro i oddał mu miecz. Ten zaś schował go w czeluściach jeziora i ponoć opiekuje się nim na wypadek ponownego zagrożenia. Żółw jest wietnamskim symbolem pokoju.

UNICEF Polska - Podróże z UNILUDKIEM - Wietnam

Ten śliczny drewniany czerwony most znajduje się w tym samym parku co Wieża Żółwia. Nosi nazwę Most Wschodzącego Słońca. Łączy brzeg jeziora z wyspą, na której znajduje się taoistyczna Nefrytowa Świątynia. Wietnamczycy wyznają światowe religie takie jak buddyzm, taoizm czy chrześcijaństwo a także kaodaizm, religię łącząca w sobie elementy powyższych religii, konfucjanizmu, chrześcijaństwa i wiary w pomoc duchów przodków. Kaodaizm głosi wiarę w jednego Boga oraz reinkarnację, czyli wędrówkę duszy z jednego życia do drugiego oraz zachęca do studiowania różnych religii i wyciągania mądrości z ich nauk.

blue-3.jpg
UNICEF Polska - Podróże z UNILUDKIEM - Wietnam

Te kolorowe lampiony są przykładem umiłowania sztuki przez Wietnamczyków. Zrobione są zazwyczaj z papieru ryżowego, rzadziej z jedwabiu. Często są ręcznie malowane. Wietnamczycy robią je sami albo kupują, następnie cicho wypowiadają swoje marzenia i puszczają lampiony w kierunku nieba, aby przyniosły im szczęście. Najpiękniejsze można kupić na targu w Hội An, mieście zwanym Miastem Lampionów i Krawców, choć dokładna nazwa miasta oznacza Spokojne Miejsce Spotkań. Hội An leży na wschodzie kraju nad Morzem Południowochińskim. Piękne, piaszczyste plaże i stara zabytkowa cześć miasta sprawiły, że Hội An jest wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO. 

red-2.jpg
UNICEF Polska - Podróże z UNILUDKIEM - Wietnam

Zatoka Hạ Long jest jednym z najbardziej malowniczych miejsc w Wietnamie i podobnie jak miasto Hội An znalazła się na liście światowego dziedzictwa UNESCO. Całymi tygodniami można pływać pomiędzy wapiennymi wyspami, odkrywając coraz to nowe zatoczki, niezwykłe formacje skalne i wspaniałe rośliny. Nazwa Hạ Long oznacza Zatokę Zanurzającego Się Smoka. Stara legenda opowiada o smoku, który żył w pobliskich górach. Jednego dnia postanowił ponurkować w wodzie, i gdy zanurzył się w głębinach, z morza wyłoniło się prawie 2000 wysp!

UNICEF Polska - Podróże z UNILUDKIEM - Wietnam

W 2020 roku w Wietnamie miała miejsca straszna powódź. Na zdjęciu możecie zobaczyć jedną z tysięcy rodzin, które straciły wszystko – nie mają już domów, sprzętów domowych, ubrań ani szkolnych przyborów. Często brakuje im jedzenia. UNICEF niesie pomoc poszkodowanym oraz pomaga odbudowywać szkoły i szpitale. Jeżeli Wasza rodzina chce wspomóc potrzebujące dzieci, może to zrobić tu. Jeśli chcecie im podarować prezent, możecie go wybrać tu.

yellow-1.jpg

Kochane Dzieci!

Kochane Dzieci, mam nadzieję, że poznanie kolejnego kraju sprawiło Wam przyjemność. Za miesiąc zabiorę Was w podróż do Etiopii we wschodniej Afryce. Do zobaczenia!

Wasz UNILudek 

blue-2.jpg

Chcesz się skontaktować? Napisz: ponadczasowi@unicef.pl

Zobacz również

Jak zmiany klimatyczne wpływają na dzieci?

Jak zmiany klimatyczne wpływają na dzieci?

Kryzys klimatyczny nie tylko zmienia planetę, ale także dzieci. Wpływa na ich zdrowie i rozwój. Uprzywilejowane położenie geograficzne nie chroni przed zmianami klimatu - również w krajach rozwiniętych skutki kryzysu klimatycznego są odczuwalne. 

Więcej
UNICEF szczepi przeciwko malarii w Kamerunie

UNICEF szczepi przeciwko malarii w Kamerunie

Po programie pilotażowym w trzech afrykańskich krajach, ponad 330 tys. dawek zatwierdzonej przez WHO szczepionki dotarło do Kamerunu. 

Więcej
Każde dziecko powinno znać swoje prawa

Każde dziecko powinno znać swoje prawa

Wraz z Teatrem Muzycznym ROMA przygotowaliśmy dwa filmy edukacyjne dla najmłodszych, ale także dla dorosłych, ponieważ to właśnie my - dorośli jesteśmy odpowiedzialni za to, aby prawa dziecka były przestrzegane, a dzieci były ich świadome.

Więcej