Odcinek 6

green-1.jpg

Kochane Dzieci!

Tak się cieszę, że znów możemy dowiedzieć czegoś nowego o świecie!
Dzisiaj zabiorę Was do Syrii, kraju leżącego na Bliskim Wschodzie nad ciepłym Morzem Śródziemnym. Chcę Wam opowiedzieć o niezwykłym miejscu na Ziemi, gdzie rozwijały się jedne z najstarszych kultur świata.  

yellow-1.jpg
UNICEF Polska - Podróże z UNILUDKIEM - Syria

Bliski Wschód to kolebka naszej cywilizacji. To tu powstały pierwsze teksty literackie, m.in. słynna opowieść o Gilgameszu, który przeżył potop. Mity o potopie występują w setkach religii świata. Na Bliskim Wschodzie wymyślono również pieniądze oraz spisano pierwszy zbiór praw, tzw. kodeks Hammurabiego. Tutaj rozkwitała matematyka i astronomia. W miejscu, gdzie Europa styka się z Azją i Afryką spotykały się różne kultury i religie. Dzięki temu wymieniano się wiedzą i wynalazkami. 

UNICEF Polska - Podróże z UNILUDKIEM - Syria

Jednym z najstarszych zabytków Syrii jest amfiteatr w miejscowości Bosra. Został zbudowany przez Nabatejczyków w I wieku p.n.e. i był miejscem spotkań towarzyskich mieszkańców. Mogli podziwiać w nim występy artystów oraz organizowane co 4 lata igrzyska sportowe. W 103 roku n.e. Bosrę podbili Rzymianie. Natępnie panowali tam władcy chrześcijańscy a później muzułmańscy. Obecnie islam jest religią dominującą w Syrii, której pełna nazwa brzmi Syryjska Republika Arabska.

green-1.jpg
UNICEF Polska - Podróże z UNILUDKIEM - Syria

Kuchnia syryjska jest bardzo aromatyczna, ponieważ używa się w niej wielu przypraw, które Syryjczycy najchętniej kupują na bazarach. Przyprawy te znajdziemy w wielkich koszach, takich jak na zdjęciu. Ulubionymi warzywami większości Syryjczyków są: bakłażan, cukinia, pomidory, ciecierzyca, soczewica, bób, a także czosnek, sezam, liście winogron, kiszona rzepa oraz mięta, którą dodaje się również do mięsa. Być może znacie niektóre z potraw? Popularny w Europie jest na przykład hummus, czyli bardzo zdrowa pasta z ciecierzycy, w której można maczać tosty albo warzywa. 

UNICEF Polska - Podróże z UNILUDKIEM - Syria

W Syrii żyją różne dzikie zwierzęta. Możemy tam spotkać wspaniałe karakale zwane też rysiami stepowymi. Zobaczcie, jakie mają fajne uszy z frędzelkami! W Syrii mieszkają też zwierzęta jeleniowate takie jak sarny, gazele arabskie, jelenie oraz onagery, czyli osły indyjskie. Niektóre osły są udomowione, inne przechadzają się stadami po górach. W lasach można też spotkać niedźwiedzie syryjskie, które mają jasne, szarobrązowe lub beżowe gęste futro. 

blue-3.jpg
UNICEF Polska - Podróże z UNILUDKIEM - Syria

Dzieci w Syrii niestety nie mogą się cieszyć pięknem lasów i zwierząt ani odwiedzać bazarów. W ciągu ostatnich 10 lat, tysiące dzieci straciły domy i mieszkają w obozach dla uchodźców. Taki los spotkał m.in.  7-letniego Ahmada i 5-letniego Saada. Ich rodzina mieszka w namiocie, gdzie latem jest bardzo gorąco a zimą zimno. Na zdjęciu widzicie braci, którzy niosą paczkę otrzymaną od UNICEF. Z całego serca życzymy chłopcom i wszystkim syryjskim dzieciom pokoju i powrotu do normalności.

UNICEF Polska - Podróże z UNILUDKIEM - Syria

Syryjskie dzieci marzą o powrocie do szkoły. Chcą spotykać się z rówieśnikami, uczyć się i bawić w trakcie przerw. UNICEF stara się im to umożliwić, budując szkoły, dostarczając plecaki, zeszyty i inne rzeczy potrzebne do nauki. Ludzie z całego świata poprzez przekazywanie środków finansowych dają możliwość zakupienia dzieciom np. przyborów szkolnych lub wspierają UNICEF w innych działaniach na rzecz dzieci

red-2.jpg

Kochane Dzieci! To było nasze ostatnie spotkanie. Dziękuję, że wybraliście się z UNICEF w podróż po krajach, w których pomagamy. Mam nadzieję, że dowiedzieliście się nowych rzeczy, zaprzyjaźniliście z UNICEF i będziecie o nas pamiętać 😊

Wasz UNILudek 

Chcesz się skontaktować? Napisz: ponadczasowi@unicef.pl

Zobacz również

Prawa dziecka to nasz priorytet – spotkanie organizacji pozarządowych

Prawa dziecka to nasz priorytet – spotkanie organizacji pozarządowych

Ratyfikując Konwencję o prawach dziecka polski rząd zobowiązał się do przestrzegania zapisów tego dokumentu oraz regularnego raportowania postępów z ich realizacji. UNICEF Polska i inne organizacje pozarządowe spotkały się, aby omówić wspólne działania niezbędne do prowadzenia skutecznej polityki na rzecz dzieci.

Więcej
Jak radzić sobie ze stresem

Jak radzić sobie ze stresem

Roli rodzica może towarzyszyć prawdziwy rollercoaster uczuć — od poczucia szczęścia i miłości przez zmartwienie, niepokój, a potem znowu radość. Taka zmienność nastrojów potrafi być stresująca. Poznaj proste i sprawdzone sposoby na zmniejszenie negatywnego wpływ stresu.

Więcej
Jak rodzic może zadbać o siebie

Jak rodzic może zadbać o siebie

Rodzicielstwo jest trudne. To praca na pełen etat i wielu rodziców przedkłada dobro rodziny nad swoje własne. Warto być jednak świadomym, że zaspokojenie swoich własnych potrzeb psychicznych i fizycznych korzystnie wpływa nie tylko na nasze samopoczucie, ale także na samopoczucie naszych dzieci.

Więcej