Kochane Dzieci!
Tak się cieszę, że znów możemy dowiedzieć czegoś nowego o świecie!
Dzisiaj zabiorę Was do Syrii, kraju leżącego na Bliskim Wschodzie nad ciepłym Morzem Śródziemnym. Chcę Wam opowiedzieć o niezwykłym miejscu na Ziemi, gdzie rozwijały się jedne z najstarszych kultur świata.
Bliski Wschód to kolebka naszej cywilizacji. To tu powstały pierwsze teksty literackie, m.in. słynna opowieść o Gilgameszu, który przeżył potop. Mity o potopie występują w setkach religii świata. Na Bliskim Wschodzie wymyślono również pieniądze oraz spisano pierwszy zbiór praw, tzw. kodeks Hammurabiego. Tutaj rozkwitała matematyka i astronomia. W miejscu, gdzie Europa styka się z Azją i Afryką spotykały się różne kultury i religie. Dzięki temu wymieniano się wiedzą i wynalazkami.
Jednym z najstarszych zabytków Syrii jest amfiteatr w miejscowości Bosra. Został zbudowany przez Nabatejczyków w I wieku p.n.e. i był miejscem spotkań towarzyskich mieszkańców. Mogli podziwiać w nim występy artystów oraz organizowane co 4 lata igrzyska sportowe. W 103 roku n.e. Bosrę podbili Rzymianie. Natępnie panowali tam władcy chrześcijańscy a później muzułmańscy. Obecnie islam jest religią dominującą w Syrii, której pełna nazwa brzmi Syryjska Republika Arabska.
Kuchnia syryjska jest bardzo aromatyczna, ponieważ używa się w niej wielu przypraw, które Syryjczycy najchętniej kupują na bazarach. Przyprawy te znajdziemy w wielkich koszach, takich jak na zdjęciu. Ulubionymi warzywami większości Syryjczyków są: bakłażan, cukinia, pomidory, ciecierzyca, soczewica, bób, a także czosnek, sezam, liście winogron, kiszona rzepa oraz mięta, którą dodaje się również do mięsa. Być może znacie niektóre z potraw? Popularny w Europie jest na przykład hummus, czyli bardzo zdrowa pasta z ciecierzycy, w której można maczać tosty albo warzywa.
W Syrii żyją różne dzikie zwierzęta. Możemy tam spotkać wspaniałe karakale zwane też rysiami stepowymi. Zobaczcie, jakie mają fajne uszy z frędzelkami! W Syrii mieszkają też zwierzęta jeleniowate takie jak sarny, gazele arabskie, jelenie oraz onagery, czyli osły indyjskie. Niektóre osły są udomowione, inne przechadzają się stadami po górach. W lasach można też spotkać niedźwiedzie syryjskie, które mają jasne, szarobrązowe lub beżowe gęste futro.
Dzieci w Syrii niestety nie mogą się cieszyć pięknem lasów i zwierząt ani odwiedzać bazarów. W ciągu ostatnich 10 lat, tysiące dzieci straciły domy i mieszkają w obozach dla uchodźców. Taki los spotkał m.in. 7-letniego Ahmada i 5-letniego Saada. Ich rodzina mieszka w namiocie, gdzie latem jest bardzo gorąco a zimą zimno. Na zdjęciu widzicie braci, którzy niosą paczkę otrzymaną od UNICEF. Z całego serca życzymy chłopcom i wszystkim syryjskim dzieciom pokoju i powrotu do normalności.
Syryjskie dzieci marzą o powrocie do szkoły. Chcą spotykać się z rówieśnikami, uczyć się i bawić w trakcie przerw. UNICEF stara się im to umożliwić, budując szkoły, dostarczając plecaki, zeszyty i inne rzeczy potrzebne do nauki. Ludzie z całego świata poprzez przekazywanie środków finansowych dają możliwość zakupienia dzieciom np. przyborów szkolnych lub wspierają UNICEF w innych działaniach na rzecz dzieci.
Kochane Dzieci! To było nasze ostatnie spotkanie. Dziękuję, że wybraliście się z UNICEF w podróż po krajach, w których pomagamy. Mam nadzieję, że dowiedzieliście się nowych rzeczy, zaprzyjaźniliście z UNICEF i będziecie o nas pamiętać 😊
Wasz UNILudek
Chcesz się skontaktować? Napisz: ponadczasowi@unicef.pl