2015

Prawa dziecka a problemy współczesnego świata

Rozpoczęliśmy projekt edukacyjny „Prawa dziecka a problemy współczesnego świata” (semestr letni roku szkolnego 2015/16). Projekt miał na celu kształtowanie wśród młodego pokolenia świadomości globalnych problemów dotyczących ubóstwa, zdrowia i zmian klimatycznych oraz pokazanie jak łączą się one z prawami dziecka. 

Pomoc dla matek i dzieci w Mali

Artur Żmijewski - Ambasador Dobrej Woli UNICEF

© UNICEF/Suder

UNICEF razem z Arturem Żmijewskim, Ambasadorem Dobrej Woli zaapelował o pomoc dla matek i dzieci w Mali. W Mali wskaźnik umieralności kobiet przy porodzie należy do najwyższych na świecie. Tysiące dzieci umiera w pierwszych dniach po narodzinach. Pomoc skierowana była do regionu Sikasso, jednego z najbiedniejszych w kraju. Na pomoc w tym kraju Polacy przeznaczyli aż 1,5 miliona złotych! Zebrane środki zostały przeznaczone między innymi na wyposażenie szpitali, zakup zestawów do bezpiecznych porodów, leków, opatrunków, inkubatorów, zestawów do resuscytacji noworodków i szczepionek przeciwko tężcowi noworodkowemu. 

Trzęsienie ziemi w Nepalu

UNICEF - Nepal

© UNICEF/UNI184633/Newar

Pod koniec kwietnia 2015 roku potężne i tragiczne w skutkach trzęsienie ziemi zdewastowało Nepal. UNICEF szacował, że skutki trzęsienia ziemi dotknęły ponad 1,1 mln dzieci. Polacy, okazując swoje wielkie serca i przekazując hojne darowizny, mieli ogromny wkład w udzielanie pierwszej pomocy dotkniętym przez trzęsienie ziemi Nepalczykom. Na akcję ratunkową na rzecz Nepalu udało nam się zebrać prawie 3 mln złotych. Środki zostały wykorzystane na zakup między innymi: leków, opatrunków, koców, żywności. Pozwoliły UNICEF na zapewnienie bezpiecznego schronienia ofiarom katastrofy, tworzenie miejsc przyjaznych dzieciom i budowę tymczasowych szkół.

Sudan Południowy

UNICEF Polska - Pomoc dla Sudanu Południowego

© UNICEF/UNI265661/Rich

W 2014 roku w Sudanie Południowym trwał największy kryzys żywnościowy na świecie. Tysiące dzieci zagrożonych było niedożywieniem, setki z nich umierały z głodu. Postanowiliśmy działać natychmiast i zaapelowaliśmy do Polaków o ratowanie życia dzieci w Sudanie Południowym. Przekazane przez Darczyńców środki sfinansowały działalność Mobilnych Zespołów Opieki Zdrowotnej, a także zakup żywności terapeutycznej, sprzętu medycznego i leków. Podczas akcji udało się zebrać ponad 2,5 miliona złotych.

Pomoc dla dzieci na Ukrainie

UNICEF Polska - Pomoc dla dzieci na Ukrainie

© UNICEF/UNI188873/Zmey

Już drugi rok toczył się konflikt we wschodniej Ukrainie, a 580 tysięcy dzieci potrzebowało pomocy humanitarnej. Co trzecie dziecko spośród nich wymagało wsparcia psychologicznego. Dzięki wsparciu polskich Darczyńców przekazaliśmy na wsparcie dzieci na Ukrainie ponad 400 tysięcy złotych. Do potrzebujących trafiły ciepłe koce, pomoc medyczna i woda pitna. Ponadto dzieci w różnym wieku stale otrzymują pomoc psychologiczną i biorą udział w programie ochrony przed niewybuchami. Aby zapewnić przedszkolakom i uczniom ciągłość nauki, wsparcie i bezpieczeństwo, UNICEF remontuje i wyposaża szkoły, które ucierpiały w wyniku działań zbrojnych, zapewnia materiały edukacyjne i przybory szkolne.

Dzieci w Polsce

dzieciwpolsce.pl

dzieciwpolsce.pl

Uruchomiliśmy serwis DzieciwPolsce.pl służący monitorowaniu sytuacji dzieci w naszym kraju. Portal powstał w odpowiedzi na istniejącą potrzebę wypracowania narzędzi realnie wpływających na politykę państwa i działania podejmowane przez samorządy. Dzięki zamieszczonym tam treściom można uzyskać całościowy obraz życia polskich dzieci oraz określić najważniejsze problemy, z którymi się zmagają. Obecnie pracujemy nad aktualizacją serwisu.

Zobacz również

Jak zmiany klimatyczne wpływają na dzieci?

Jak zmiany klimatyczne wpływają na dzieci?

Kryzys klimatyczny nie tylko zmienia planetę, ale także dzieci. Wpływa na ich zdrowie i rozwój. Uprzywilejowane położenie geograficzne nie chroni przed zmianami klimatu - również w krajach rozwiniętych skutki kryzysu klimatycznego są odczuwalne. 

Więcej
UNICEF szczepi przeciwko malarii w Kamerunie

UNICEF szczepi przeciwko malarii w Kamerunie

Po programie pilotażowym w trzech afrykańskich krajach, ponad 330 tys. dawek zatwierdzonej przez WHO szczepionki dotarło do Kamerunu. 

Więcej
Każde dziecko powinno znać swoje prawa

Każde dziecko powinno znać swoje prawa

Wraz z Teatrem Muzycznym ROMA przygotowaliśmy dwa filmy edukacyjne dla najmłodszych, ale także dla dorosłych, ponieważ to właśnie my - dorośli jesteśmy odpowiedzialni za to, aby prawa dziecka były przestrzegane, a dzieci były ich świadome.

Więcej