2015

Prawa dziecka a problemy współczesnego świata

Rozpoczęliśmy projekt edukacyjny „Prawa dziecka a problemy współczesnego świata” (semestr letni roku szkolnego 2015/16). Projekt miał na celu kształtowanie wśród młodego pokolenia świadomości globalnych problemów dotyczących ubóstwa, zdrowia i zmian klimatycznych oraz pokazanie jak łączą się one z prawami dziecka. 

Pomoc dla matek i dzieci w Mali

Artur Żmijewski - Ambasador Dobrej Woli UNICEF

© UNICEF/Suder

UNICEF razem z Arturem Żmijewskim, Ambasadorem Dobrej Woli zaapelował o pomoc dla matek i dzieci w Mali. W Mali wskaźnik umieralności kobiet przy porodzie należy do najwyższych na świecie. Tysiące dzieci umiera w pierwszych dniach po narodzinach. Pomoc skierowana była do regionu Sikasso, jednego z najbiedniejszych w kraju. Na pomoc w tym kraju Polacy przeznaczyli aż 1,5 miliona złotych! Zebrane środki zostały przeznaczone między innymi na wyposażenie szpitali, zakup zestawów do bezpiecznych porodów, leków, opatrunków, inkubatorów, zestawów do resuscytacji noworodków i szczepionek przeciwko tężcowi noworodkowemu. 

Trzęsienie ziemi w Nepalu

UNICEF - Nepal

© UNICEF/UNI184633/Newar

Pod koniec kwietnia 2015 roku potężne i tragiczne w skutkach trzęsienie ziemi zdewastowało Nepal. UNICEF szacował, że skutki trzęsienia ziemi dotknęły ponad 1,1 mln dzieci. Polacy, okazując swoje wielkie serca i przekazując hojne darowizny, mieli ogromny wkład w udzielanie pierwszej pomocy dotkniętym przez trzęsienie ziemi Nepalczykom. Na akcję ratunkową na rzecz Nepalu udało nam się zebrać prawie 3 mln złotych. Środki zostały wykorzystane na zakup między innymi: leków, opatrunków, koców, żywności. Pozwoliły UNICEF na zapewnienie bezpiecznego schronienia ofiarom katastrofy, tworzenie miejsc przyjaznych dzieciom i budowę tymczasowych szkół.

Sudan Południowy

UNICEF Polska - Pomoc dla Sudanu Południowego

© UNICEF/UNI265661/Rich

W 2014 roku w Sudanie Południowym trwał największy kryzys żywnościowy na świecie. Tysiące dzieci zagrożonych było niedożywieniem, setki z nich umierały z głodu. Postanowiliśmy działać natychmiast i zaapelowaliśmy do Polaków o ratowanie życia dzieci w Sudanie Południowym. Przekazane przez Darczyńców środki sfinansowały działalność Mobilnych Zespołów Opieki Zdrowotnej, a także zakup żywności terapeutycznej, sprzętu medycznego i leków. Podczas akcji udało się zebrać ponad 2,5 miliona złotych.

Pomoc dla dzieci na Ukrainie

UNICEF Polska - Pomoc dla dzieci na Ukrainie

© UNICEF/UNI188873/Zmey

Już drugi rok toczył się konflikt we wschodniej Ukrainie, a 580 tysięcy dzieci potrzebowało pomocy humanitarnej. Co trzecie dziecko spośród nich wymagało wsparcia psychologicznego. Dzięki wsparciu polskich Darczyńców przekazaliśmy na wsparcie dzieci na Ukrainie ponad 400 tysięcy złotych. Do potrzebujących trafiły ciepłe koce, pomoc medyczna i woda pitna. Ponadto dzieci w różnym wieku stale otrzymują pomoc psychologiczną i biorą udział w programie ochrony przed niewybuchami. Aby zapewnić przedszkolakom i uczniom ciągłość nauki, wsparcie i bezpieczeństwo, UNICEF remontuje i wyposaża szkoły, które ucierpiały w wyniku działań zbrojnych, zapewnia materiały edukacyjne i przybory szkolne.

Dzieci w Polsce

dzieciwpolsce.pl

dzieciwpolsce.pl

Uruchomiliśmy serwis DzieciwPolsce.pl służący monitorowaniu sytuacji dzieci w naszym kraju. Portal powstał w odpowiedzi na istniejącą potrzebę wypracowania narzędzi realnie wpływających na politykę państwa i działania podejmowane przez samorządy. Dzięki zamieszczonym tam treściom można uzyskać całościowy obraz życia polskich dzieci oraz określić najważniejsze problemy, z którymi się zmagają. Obecnie pracujemy nad aktualizacją serwisu.

Zobacz również

Jak radzić sobie z lękiem separacyjnym u dziecka?

Jak radzić sobie z lękiem separacyjnym u dziecka?

Rozłąki z dzieckiem mogą być bolesne zarówno dla dziecka, jak i rodzica. Czasami jednak rozstanie może wywoływać u dziecka niepokój i uczucie zmartwienia. 

Więcej
Jak rozmawiać z dziećmi o mowie nienawiści

Jak rozmawiać z dziećmi o mowie nienawiści

Mowa nienawiści ma długą historię, ale rozwój internetu przyczynił się do tego, jak duży może mieć ona zasięg. Czy to osobiście, czy w przestrzeni online, prawie wszystkie dzieci i młodzież zetkną się kiedyś z mową nienawiści. Warto, abyś jako rodzic porozmawiał z dzieckiem o mowie nienawiści, aby pomóc mu ją rozpoznać i uświadomić go, co może zrobić, gdy się z nią zetknie.

Więcej
Młodzi pytają o zdrowie psychiczne

WIDEO - Młodzi pytają o zdrowie psychiczne

Doktor Hina, ze Szpitala Dziecięcego w Nowym Jorku, odpowiada na pytania młodych osób dotyczące profilaktyki zdrowia psychicznego.

Więcej