2022

Pomoc dla Ukrainy

Pomoc dla Ukrainy

© UNICEF / Aleksey Filippov

Po raz pierwszy pomoc na tak wielką skalę była potrzebna tuż obok nas. Wojna zniszczyła życie mieszkańców Ukrainy. Z dnia na dzień tysiące dzieci straciło domy, bliskich, poczucie bezpieczeństwa. Na szczęście polscy Darczyńcy otworzyli swoje serca i natychmiast odpowiedzieli na nasz apel. Dzięki temu od razu zorganizowaliśmy pomoc w Ukrainie, na granicach i w krajach przyjmujących wojennych uchodźców. Objęła ona dostawy pomocy humanitarnej do Ukrainy, pomoc medyczną, wsparcie psychologiczne, a także możliwość kontynuacji nauki dzieciom w wieku szkolnym. Rodziny w najtrudniejszej sytuacji zostały objęte programem wsparcia finansowego.

Zapewnialiśmy im pomoc na różnych etapach tej drogi: od pierwszej, najpilniejszej w punktach pomocy na granicach po różne formy wsparcia w krajach, w których poszukiwali schronienia – w tym w Polsce. Nadal współpracujemy z lokalnymi władzami i organizacjami, współfinansujemy programy wsparcia uchodźców i społeczności zapewniających im schronienie. Działania UNICEF w Polsce skupiły się na udzieleniu m.in.: wsparcia w zakresie zdrowia psychicznego 585 tys. dzieci, młodzieży i opiekunów; udzieleniu natychmiastowej pomocy pieniężnej ponad 309 tys. dzieci z rodzin znajdujących się w najtrudniejszej sytuacji; wsparcia edukacyjnego 500 tys. dzieci z Ukrainy a także z Polski. Nasze działania na rzecz Ukrainy wsparło prawie 30 tys. Darczyńców z Polski, którzy w 2022 roku przekazali na pomoc ponad 27 376 859 zł.

Kryzys Wodny w Rogu Afryki

Róg Afryki

© UNICEF/Ayene

Największa od ponad 40 lat susza krajach Rogu Afryki (Somalii, Etiopii i Kenii) stała się przyczyną jednego z największych kryzysów humanitarnych w tym regionie świata. Dramatycznie wzrosła liczba dzieci umierających i cierpiących z powodu ciężkiego niedożywienia. Ponad 7 mln ludzi opuściło swoje domy w poszukiwaniu jedzenia i wody. Brak dostępu do bezpiecznych źródeł wody, zwiększył zagrożenie groźnymi dla zdrowia chorobami, takimi jak odra czy cholera. Sytuacja dzieci w krajach Rogu Afryki mocno poruszyła Darczyńców z Polski. Wsparcie okazane mieszkańcom tego regionu uratowało życie i zdrowie tysięcy najmłodszych. W 2022 roku UNICEF dotarł 580 tys. dzieci poniżej 5 roku życia z leczeniem z ciężkiego ostrego niedożywienia. Zapewniliśmy dostęp do czystej wody i urządzeń sanitarnych dla 2,7 mln ludzi. Objęliśmy opieką zdrowotną 1,6 mln kobiet i dzieci. Zaszczepiliśmy przeciw odrze 2 mln dzieci. W 2022 roku Darczyńcy z Polski przekazali na pomoc w Rogu Afryki 1 366 939 zł.

Zobacz również

Sopot z tytułem Miasta Przyjaznego Dzieciom

Sopot z tytułem Miasta Przyjaznego Dzieciom

Sopot oficjalnie otrzymał przyznawany przez UNICEF tytuł Miasta Przyjaznego Dzieciom.

Więcej
Dalpo Poland - nowy uczestnik Programu “Przyjaciel UNICEF”

Dalpo Poland - nowy uczestnik Programu “Przyjaciel UNICEF”

Firma Dalpo Poland została nowym uczestnikiem programu „Przyjaciel UNICEF”, przekazując środki na pomoc dzieciom zmagającym się ze skutkami kryzysów humanitarnych. 

Więcej
Ubóstwo menstruacyjne w obozach dla uchodźców w Kaczin (Mjanma)

Ubóstwo menstruacyjne w obozach dla uchodźców w Kaczin (Mjanma)

Podobnie jak Zaw Mar Luu, kobiety i dorastające dziewczęta żyjące w obozach dla uchodźców w Mjanmie, walczą, by przeżyć okres bezpiecznie i godnie.

Więcej