2022

Pomoc dla Ukrainy

Pomoc dla Ukrainy

© UNICEF / Aleksey Filippov

Po raz pierwszy pomoc na tak wielką skalę była potrzebna tuż obok nas. Wojna zniszczyła życie mieszkańców Ukrainy. Z dnia na dzień tysiące dzieci straciło domy, bliskich, poczucie bezpieczeństwa. Na szczęście polscy Darczyńcy otworzyli swoje serca i natychmiast odpowiedzieli na nasz apel. Dzięki temu od razu zorganizowaliśmy pomoc w Ukrainie, na granicach i w krajach przyjmujących wojennych uchodźców. Objęła ona dostawy pomocy humanitarnej do Ukrainy, pomoc medyczną, wsparcie psychologiczne, a także możliwość kontynuacji nauki dzieciom w wieku szkolnym. Rodziny w najtrudniejszej sytuacji zostały objęte programem wsparcia finansowego.

Zapewnialiśmy im pomoc na różnych etapach tej drogi: od pierwszej, najpilniejszej w punktach pomocy na granicach po różne formy wsparcia w krajach, w których poszukiwali schronienia – w tym w Polsce. Nadal współpracujemy z lokalnymi władzami i organizacjami, współfinansujemy programy wsparcia uchodźców i społeczności zapewniających im schronienie. Działania UNICEF w Polsce skupiły się na udzieleniu m.in.: wsparcia w zakresie zdrowia psychicznego 585 tys. dzieci, młodzieży i opiekunów; udzieleniu natychmiastowej pomocy pieniężnej ponad 309 tys. dzieci z rodzin znajdujących się w najtrudniejszej sytuacji; wsparcia edukacyjnego 500 tys. dzieci z Ukrainy a także z Polski. Nasze działania na rzecz Ukrainy wsparło prawie 30 tys. Darczyńców z Polski, którzy w 2022 roku przekazali na pomoc ponad 27 376 859 zł.

Kryzys Wodny w Rogu Afryki

Róg Afryki

© UNICEF/Ayene

Największa od ponad 40 lat susza krajach Rogu Afryki (Somalii, Etiopii i Kenii) stała się przyczyną jednego z największych kryzysów humanitarnych w tym regionie świata. Dramatycznie wzrosła liczba dzieci umierających i cierpiących z powodu ciężkiego niedożywienia. Ponad 7 mln ludzi opuściło swoje domy w poszukiwaniu jedzenia i wody. Brak dostępu do bezpiecznych źródeł wody, zwiększył zagrożenie groźnymi dla zdrowia chorobami, takimi jak odra czy cholera. Sytuacja dzieci w krajach Rogu Afryki mocno poruszyła Darczyńców z Polski. Wsparcie okazane mieszkańcom tego regionu uratowało życie i zdrowie tysięcy najmłodszych. W 2022 roku UNICEF dotarł 580 tys. dzieci poniżej 5 roku życia z leczeniem z ciężkiego ostrego niedożywienia. Zapewniliśmy dostęp do czystej wody i urządzeń sanitarnych dla 2,7 mln ludzi. Objęliśmy opieką zdrowotną 1,6 mln kobiet i dzieci. Zaszczepiliśmy przeciw odrze 2 mln dzieci. W 2022 roku Darczyńcy z Polski przekazali na pomoc w Rogu Afryki 1 366 939 zł.

Zobacz również

Czego potrzebują dzieci po 2 latach wojny w Ukrainie?

Czego potrzebują dzieci po 2 latach wojny w Ukrainie?

Ukraińskie dzieci cierpią z powodu konfliktu zbrojnego, który trwa już 2 lata. Najmłodsi ze wschodniej części kraju (okolice Doniecka i Ługańska) żyją w ciągłym strachu od 2014 r. 

Więcej
Strach, samotność i zimno. Historie dzieci ze Strefy Gazy

Strach, samotność i zimno. Historie dzieci ze Strefy Gazy

Ciągłe poczucie zagrożenia, brak dostępu do wody, jedzenia i opieki medycznej, przerwana edukacja - tak wygląda codzienność dzieci ze Strefy Gazy.

Więcej
Minął rok od trzęsień ziemi w Turcji i Syrii

Minął rok od trzęsień ziemi w Turcji i Syrii

6 lutego 2023 r. dwa niszczycielskie trzęsienia ziemi i liczne wstrząsy wtórne nawiedziły południowo-wschodnią Turcję i Syrię. Byliśmy i jesteśmy na miejscu w obu krajach, aby nieść pomoc humanitarną poszkodowanym dzieciom i ich rodzinom.

Więcej