
Dbaj o zdrowie psychiczne swojego dziecka od najmłodszych lat
Kiedy należy zacząć myśleć o zdrowiu psychicznym swojego dziecka? Jak dbać o zdrowie psychiczne w rodzinie?
Kiedy należy zacząć myśleć o zdrowiu psychicznym swojego dziecka? Jak dbać o zdrowie psychiczne w rodzinie?
Poprzez zabawę małe dzieci uczą się i nadają sens otaczającemu je światu.
Naucz się rozpoznawać oznaki obniżonego nastroju i depresji u dzieci i dowiedz się, jak pomóc im poczuć się lepiej
Niezależnie od tego, czy dobrze dogadujesz się ze swoim nastoletnim dzieckiem, czy też jest to dla Was pewne wyzwanie, ważne jest, aby pokazać dziecku, że je kochasz i wspierasz, że możesz mu pomóc w trudnych chwilach i że zawsze może na Ciebie liczyć.
Dzieci rozwijają się dobrze, gdy czują się bezpieczne, kochane i zaopiekowane. Wielu rodzicom tworzenie bliskiej więzi z dzieckiem przychodzi z łatwością. Dla innych, którzy nie czuli się wystarczająco chronieni lub doceniani w dzieciństwie, może być to wyzwaniem.
Self-care można tłumaczyć jako dbanie, troskę o siebie lub samoopiekę. Bez względu jaką nazwą się posługujemy, to oznacza ona każdą czynność, którą wykonujemy celowo, aby zadbać o nasze zdrowie psychiczne, emocjonalne i fizyczne. Potrzebuje jej każdy – zarówno rodzic, jak i dziecko.
Bycie rodzicem to istny rollercoaster uczuć - od radości i miłości, przez złość, aż do obojętności. Wychowywaniu towarzyszy także stres związany z ciągłym niedoczasem, godzeniem życia zawodowego z rodzinnym, a także troską o małe pociechy. Jest on jednak nieodłącznym elementem życia i naturalną reakcją organizmu.
Media społecznościowe mają wiele zalet, ale mogą też przyczynić się do odczuwania negatywnych emocji. Stres, zazdrość, samotność, niska samoocena – to tylko niektóre z nich.
Stres to powszechne uczucie, które dotyka zarówno dzieci jak i dorosłych, ale w nieco inny sposób.
Nie wszystkie oznaki niepokoju są oczywiste. W artykule znajdziesz wybrane objawy stresu, najczęściej występujące u dzieci w określonych grupach wiekowych. Pamiętaj, że każde dziecko może reagować na stres indywidualnie.
8 wskazówek, jak wspierać dzieci w czasach niepewności.
UNICEF przygotował wskazówki dla rodziców i opiekunów, jak rozmawiać z dziećmi w czasie niepewności i stresu związanego np. z wojną. Tekst jest dostępny także w ukraińskiej wersji językowej.
UNICEF przedstawia kilka sposobów, jak możesz wesprzeć dziecko doświadczające żałoby.
Jeśli kiedykolwiek zdarzyło się, że korzystając z mediów społecznościowych lub internetu odczuwałeś stres, doświadczyłeś samotności, zazdrości, lęku, czy obniżonej samooceny, wiedz, że nie jesteś sam.
Nikt nie powinien radzić sobie sam z wyzwaniami zdrowia psychicznego.
Samobójstwo to druga najczęstsza przyczyna śmierci młodych ludzi w Europie.
Sprawdź, gdzie szukać pomocy specjalisty w zakresie opieki psychologicznej i psychoterapeutycznej dla dzieci i młodzieży: https://www.gov.pl/web/zdrowie/gdzie-szukac-pomocy.
Wszystkie rozmowy o zdrowiu psychicznym dzieci i młodzieży z psychologiem dr Ewą Odachowską-Rogalską
dostępne są na kanale UNICEF Polska na Youtube.
Dzieci już od 6. miesiąca życia, zauważają różnice fizyczne pomiędzy ludźmi. Chociaż nie ma jednego uniwersalnego podejścia, wiemy jedno: im wcześniej rozpoczniemy rozmowę z dziećmi na temat rasizmu i dyskryminacji, tym lepiej.
Sześć propozycji
Czytanie otwiera drzwi do przygód, nauki nowych rzeczy i kształtowania szeregu kluczowych umiejętności językowych, takich jak rozwój mowy czy poszerzanie zasobu słownictwa. Wspólna lektura to też wyjątkowa okazja do nawiązania więzi z dzieckiem i cieszenia się ze swojego towarzystwa.