Obalamy mity na temat zdrowia psychicznego
Zarówno dla nastolatków, jak i rodziców zdrowie psychiczne może wydawać się trudnym tematem. Bez względu na wiek każdy szuka wsparcia i jego okazanie powinno być pierwszym krokiem w rozmowie.
Czas dojrzewania jest trudnym okresem, w którym nastolatek przechodzi wiele zmian. Mogą one mieć ogromne znaczenie dla jego zdrowia psychicznego. Stres, niepokój, poczucie osamotnienia, a także niekontrolowane wybuchy emocjonalne – tego wszystkiego doświadczają młodzi ludzie. Jeśli chcesz lepiej zrozumieć emocje swojego dziecka i dowiedzieć się, jak wspierać je w obszarze zdrowia psychicznego – przeczytaj porady dla rodziców przygotowane przez ekspertów UNICEF.
Zarówno dla nastolatków, jak i rodziców zdrowie psychiczne może wydawać się trudnym tematem. Bez względu na wiek każdy szuka wsparcia i jego okazanie powinno być pierwszym krokiem w rozmowie.
Niezależnie od tego, czy dobrze dogadujesz się ze swoim nastoletnim dzieckiem, czy też jest to dla Was pewne wyzwanie, ważne jest, aby pokazać dziecku, że je kochasz i wspierasz, że możesz mu pomóc w trudnych chwilach i że zawsze może na Ciebie liczyć.
Przekraczając granice, nastolatki rozwijają niezależność i stają się coraz bardziej samodzielne. Czasami jednak młodzi ludzie mogą podejmować ryzyko, które zagraża bezpieczeństwu osób w ich otoczeniu, a także im samym. Jako rodzic lub opiekun możesz pomóc swojemu dziecku w bezpiecznym dojrzewaniu.
Przez cały okres dojrzewania troskliwi i wspierający rodzice oraz opiekunowie pozostają jednym z najważniejszych czynników pozwalających na utrzymanie u dziecka dobrego samopoczucia i zdrowia psychicznego.
Rozłąki z dzieckiem mogą być bolesne zarówno dla dziecka, jak i rodzica. Czasami jednak rozstanie może wywoływać u dziecka niepokój i uczucie zmartwienia.
Poprzez zabawę małe dzieci uczą się i nadają sens otaczającemu je światu.
Kiedy należy zacząć myśleć o zdrowiu psychicznym swojego dziecka? Jak dbać o zdrowie psychiczne w rodzinie?
Zły stan zdrowia psychicznego w dzieciństwie uniemożliwia prawidłowy rozwój i funkcjonowanie w dorosłym życiu. Może to w efekcie może prowadzić do dramatycznych sytuacji, takich jak samookaleczanie, a nawet samobójstwo. Dlatego o zdrowie psychiczne należy zadbać już od najmłodszych lat.
Dzieciństwo jest okresem rozwoju kluczowym dla budowania fundamentów dobrej kondycji zdrowia psychicznego. Niestety wielu dorosłych nie wie, jak w tym czasie wspierać swoje dzieci. Dlatego UNICEF przygotował kilka podpowiedzi, które pomogą rodzicom dbać o zdrowie psychiczne dzieci poniżej 5. roku życia.
Nawiązanie i podtrzymywanie więzi z nastolatkiem stanowi podstawę skutecznego wspierania jego dobrostanu psychicznego oraz rozwoju umiejętności w sferze społecznej i emocjonalnej.
Gdy dziecko wchodzi w okres dojrzewania, zaczyna lepiej wyrażać swoje uczucia i ma silniejsze rozumienie dobra i zła. Może dokonywać własnych decyzji dotyczących wyboru przyjaciół, aktywności sportowej czy szkoły.
Okres wchodzenia w dorosłość to dla nastolatka czas, kiedy rozwija swoją wyjątkową osobowość i poszukuje większej niezależności i odpowiedzialności. Młodzi ludzie coraz częściej kontaktują się z innymi za pośrednictwem mediów społecznościowych.
Jak zachęcić nastolatka do szczerej rozmowy? Mamy na to trzy proste sposoby!
Wyrażanie emocji jest zdrowe i ważne dla nastolatków. Oto trzy sposoby, jak dorośli mogą wspierać dzieci w wyrażaniu swoich uczuć.
Jaka jest rola rodziców w ochronie zdrowia psychicznego dzieci i młodzieży? Czy kryzysom można przeciwdziałać? Kiedy szukać wsparcia specjalisty?
To naturalne, że dzieci i nastolatki czasami czują się zmartwione i zaniepokojone. Lęk staje się problemem, gdy zmartwienia nie ustępują i utrudniają codzienne funkcjonowanie.
Stres to powszechne uczucie, które dotyka zarówno dzieci jak i dorosłych, ale w nieco inny sposób.
Nie wszystkie oznaki niepokoju są oczywiste. W artykule znajdziesz wybrane objawy stresu, najczęściej występujące u dzieci w określonych grupach wiekowych. Pamiętaj, że każde dziecko może reagować na stres indywidualnie.
Co nastolatkowie chcą wiedzieć o cyberprzemocy? Konkretne rozwiązania, w jaki sposób radzić sobie z przemocą w internecie.
Bycie nastolatkiem wiąże się z wieloma intensywnymi emocjami, z którymi czasami trudno sobie poradzić.
Atak paniki to intensywne uczucie strachu i niepokoju. Często dzieje się tak, gdy ludzie odczuwają niepokój w związku z czymś, co dzieje się w ich życiu, bądź doświadczyli czegoś trudnego lub stresującego.
Naucz się rozpoznawać oznaki obniżonego nastroju i depresji u dzieci i dowiedz się, jak pomóc im poczuć się lepiej
Ze względu na uczucie tymczasowej ulgi, samookaleczanie może stać się sposobem radzenia sobie z trudnościami życiowymi. Ważne jest, aby dzieci, które dokonują samookaleczeń, otrzymały odpowiednie wsparcie i możliwie jak najszybszą pomoc.