
Obalamy mity na temat zdrowia psychicznego
Zarówno dla nastolatków, jak i rodziców zdrowie psychiczne może wydawać się trudnym tematem. Bez względu na wiek każdy szuka wsparcia i jego okazanie powinno być pierwszym krokiem w rozmowie.
Czas dojrzewania jest trudnym okresem, w którym nastolatek przechodzi wiele zmian. Mogą one mieć ogromne znaczenie dla jego zdrowia psychicznego. Stres, niepokój, poczucie osamotnienia, a także niekontrolowane wybuchy emocjonalne – tego wszystkiego doświadczają młodzi ludzie. Jeśli chcesz lepiej zrozumieć emocje swojego dziecka i dowiedzieć się, jak wspierać je w obszarze zdrowia psychicznego – przeczytaj porady dla rodziców przygotowane przez ekspertów UNICEF.
Zarówno dla nastolatków, jak i rodziców zdrowie psychiczne może wydawać się trudnym tematem. Bez względu na wiek każdy szuka wsparcia i jego okazanie powinno być pierwszym krokiem w rozmowie.
Niezależnie od tego, czy dobrze dogadujesz się ze swoim nastoletnim dzieckiem, czy też jest to dla Was pewne wyzwanie, ważne jest, aby pokazać dziecku, że je kochasz i wspierasz, że możesz mu pomóc w trudnych chwilach i że zawsze może na Ciebie liczyć.
Przekraczając granice, nastolatki rozwijają niezależność i stają się coraz bardziej samodzielne. Czasami jednak młodzi ludzie mogą podejmować ryzyko, które zagraża bezpieczeństwu osób w ich otoczeniu, a także im samym. Jako rodzic lub opiekun możesz pomóc swojemu dziecku w bezpiecznym dojrzewaniu.
Przez cały okres dojrzewania troskliwi i wspierający rodzice oraz opiekunowie pozostają jednym z najważniejszych czynników pozwalających na utrzymanie u dziecka dobrego samopoczucia i zdrowia psychicznego.
Poprzez zabawę małe dzieci uczą się i nadają sens otaczającemu je światu.
Kiedy należy zacząć myśleć o zdrowiu psychicznym swojego dziecka? Jak dbać o zdrowie psychiczne w rodzinie?
Zły stan zdrowia psychicznego w dzieciństwie uniemożliwia prawidłowy rozwój i funkcjonowanie w dorosłym życiu. Może to w efekcie może prowadzić do dramatycznych sytuacji, takich jak samookaleczanie, a nawet samobójstwo. Dlatego o zdrowie psychiczne należy zadbać już od najmłodszych lat.
Dzieciństwo jest okresem rozwoju kluczowym dla budowania fundamentów dobrej kondycji zdrowia psychicznego. Niestety wielu dorosłych nie wie, jak w tym czasie wspierać swoje dzieci. Dlatego UNICEF przygotował kilka podpowiedzi, które pomogą rodzicom dbać o zdrowie psychiczne dzieci poniżej 5. roku życia.
Nawiązanie i podtrzymywanie więzi z nastolatkiem stanowi podstawę skutecznego wspierania jego dobrostanu psychicznego oraz rozwoju umiejętności w sferze społecznej i emocjonalnej.
Gdy dziecko wchodzi w okres dojrzewania, zaczyna lepiej wyrażać swoje uczucia i ma silniejsze rozumienie dobra i zła. Może dokonywać własnych decyzji dotyczących wyboru przyjaciół, aktywności sportowej czy szkoły.
Okres wchodzenia w dorosłość to dla nastolatka czas, kiedy rozwija swoją wyjątkową osobowość i poszukuje większej niezależności i odpowiedzialności. Młodzi ludzie coraz częściej kontaktują się z innymi za pośrednictwem mediów społecznościowych.
Jak zachęcić nastolatka do szczerej rozmowy? Mamy na to trzy proste sposoby!
Wyrażanie emocji jest zdrowe i ważne dla nastolatków. Oto trzy sposoby, jak dorośli mogą wspierać dzieci w wyrażaniu swoich uczuć.
UNICEF przygotował wskazówki dla rodziców i opiekunów, jak rozmawiać z dziećmi w czasie niepewności i stresu związanego np. z wojną. Tekst jest dostępny także w ukraińskiej wersji językowej.
8 wskazówek, jak wspierać dzieci w czasach niepewności.
UNICEF przedstawia kilka sposobów, jak możesz wesprzeć dziecko doświadczające żałoby.
Dzieci już od 6. miesiąca życia, zauważają różnice fizyczne pomiędzy ludźmi. Chociaż nie ma jednego uniwersalnego podejścia, wiemy jedno: im wcześniej rozpoczniemy rozmowę z dziećmi na temat rasizmu i dyskryminacji, tym lepiej.
To naturalne, że dzieci i nastolatki czasami czują się zmartwione i zaniepokojone. Lęk staje się problemem, gdy zmartwienia nie ustępują i utrudniają codzienne funkcjonowanie.
Atak paniki to intensywne uczucie strachu i niepokoju. Często dzieje się tak, gdy ludzie odczuwają niepokój w związku z czymś, co dzieje się w ich życiu, bądź doświadczyli czegoś trudnego lub stresującego.
Stres to powszechne uczucie, które dotyka zarówno dzieci jak i dorosłych, ale w nieco inny sposób.
Nie wszystkie oznaki niepokoju są oczywiste. W artykule znajdziesz wybrane objawy stresu, najczęściej występujące u dzieci w określonych grupach wiekowych. Pamiętaj, że każde dziecko może reagować na stres indywidualnie.
Bycie nastolatkiem wiąże się z wieloma intensywnymi emocjami, z którymi czasami trudno sobie poradzić.
Ze względu na uczucie tymczasowej ulgi, samookaleczanie może stać się sposobem radzenia sobie z trudnościami życiowymi. Ważne jest, aby dzieci, które dokonują samookaleczeń, otrzymały odpowiednie wsparcie i możliwie jak najszybszą pomoc.
Naucz się rozpoznawać oznaki obniżonego nastroju i depresji u dzieci i dowiedz się, jak pomóc im poczuć się lepiej
Co nastolatkowie chcą wiedzieć o cyberprzemocy? Konkretne rozwiązania, w jaki sposób radzić sobie z przemocą w internecie.